top of page
Головна › КардіохірургіяМініінвазивні операції на серці

Операції на серці без розрізу грудини

дата оновлення:  21/12/2021
Тарас Рудик.jpg

Тарас Рудик

кардіохірург

Зміст статті:

Мініінвазивні операції
Мініінвазивні операції на серці

Крім виконання класичних кардіохірургічних операцій,  клініка спеціалізується на проведенні операцій на серці через мініінвазивний доступ. Кардіохірург Тарас Рудик є одним з небагатьох в Україні, які мають досвід проведення таких операцій. Для успішного проведення мініінвазивних операцій на серці у Франції було виготовлено для клініки спеціальні інструменти. Для контролю якості виконання мініінвазивних операцій, у клініці використовується надсучасний 4D УЗД – апарат. Це найсучасніший метод контролю якості виконання операції на серці.


Через мініінвазивний доступ можна виконувати більшість операцій на серці, зокрема пластику міжпередсердної перегородкикоронарне шунтування (АКШ, MIDCAB), пластику і заміну клапанів серцявидалення міксоми передсердя чи кисти перикардуруйнування м’язевих містків, що стискають судини, які живлять серце, тощо.

 

Для пацієнта така операція має не тільки лікувальний, а й косметичний ефект,  що полягає у відсутності великих рубців на тілі.  А також для пацієнта значно скорочується реабілітація та післяопераційне відновлення – від місяців до декількох днів.

В чому полягають міні операції?

Ілюстрація розрізів при класичній стернотомії та мініінвазивні розрізи

%D0%A2%D0%9E%D0%A0%D0%A1%20%D0%BA%D0%BE%

Класична операція

Мініінвазивна операція

%D0%A2%D0%9E%D0%A0%D0%A1%20%D0%BA%D0%BE%
В чому полягає мініінвазивна операція на серці?

 

Суть мініінвазивної (малотравматичної) операції на серці полягає у розв'язання проблеми захворювання серця через невеликий розріз між ребрами (приблизно 7-10 см). При цьому значно зменшується операційна травма та суттєво скорочується реабілітаційний період. Пацієнти через декілька днів після операції повертаються до попереднього ритму життя. 

 

Такі операції показані у будь-якому віці. Молодим людям також важливим є косметичний ефект, а у старшому віці, коли велика операція на серці з розрізом грудини, може бути протипоказана, - втручання через невеликий міжреберний розріз може бути єдиним шансом на життя.

 

Мініінвазивна операція на серці (не залежно від того, чи це втручання на клапані, коронарне шунтування, корекція вродженої вади, а чи видалення міксоми серця) вимагає застосування особливих технологій, обладнання і спеціального інструментарію. 
 

Візуалізація серця здійснюється методом черезстравохідного (трансезофагального) ЕХО серця, що одночасно допомагає  контролювати підключення апарату штучного кровообігу.

 

Деякі операції (шунтування, руйнування м'язових містків, видалення кісти перикарду) можуть здійснюватися на серці, що працює, без зупинки природного кровообігу.

 

Під час таких операцій іноді треба забезпечити дихання однією легенею (роздільна інтубація). У випадку використання апарату штучного кровообігу, його під'єднання відбувається не через магістральні судини відкритої грудної клітки, а через судини ноги і (за потребою) шиї. Для запобігання ускладнень у вигляді інсультів через попадання повітря у кров'яне русло (коли передбачаються розрізи серця чи магістральних судин) застосовується вуглекисний газ, яким подається безпосередньо у внутрішній простір грудної клітки.
 

Існує цілий арсенал спеціальних інструментів для мініінвазивних операцій.

Суть конструкції мініінвазивних інструментів полягає в тому, що вони забезпечують оператору, через невеличкий отвір у грудній клітці, достатній об'єм точних і прогнозованих рухів.

 

Звичайно використовується спеціальне безтіньове освітлення, щоб хірург мав добру видимість по всьому операційному полі.

Також, важливо пам'ятати, що асистент хірурга під час такої операції повинен добре знати і розуміти до найменших дрібниць хід втручання, адже операційне поле частково приховане від нього. Тому найбільш поширеною практикою навчання мініінвазивним методикам є вишкіл цілої команди, а не одного спеціаліста.

міні інструмент.png
Що дає нам зменшення травми під час операції на серці?

 • зберігається цілісність грудної клітки;

 • зменшується післяопераційний біль;

 • зменшуються ризики інфікування глибоких тканин;

 • зменшується ризик кровотечі з великої поверхні рани;

 • зменшується термін перебування пацієнта у клініці;

 • краще післяопераційне відновлення функції легень;

 • швидке повернення до звичайної фізичної активності;

 • краща якість життя;

 • косметичність;

 • відсутній пост-госпітальний реабілітаційний період;

 • відсутність потреби у сторонньому догляді після виписки зі стаціонару;

 • менші фінансові витрати.

Порівняння операцій

          Шановні друзі.

Що ми маємо на увазі, вживаючи термін "міні"? Відповідь дуже проста. Зрозуміло, що будь-яка операція це –  розумне співвідношення користі та травми. Причому є випадки, коли користь настає відразу (наприклад, зупинка кровотечі), а іноді -  користь наростає поступово (наприклад, зменшення симптомів серцевої недостатності після корекції вади серця). Але в усіх випадках травма відбувається вже і відразу. Отож і філософія мініінвазивного методу полягає у зменшенні саме травми. При цьому не можна допустити зменшення або відтермінування користі.

Надзвичайно важливо не поступитись ні якістю медичної допомоги, ні безпекою пацієнта під час мініінвазивної операції.

Ми  розуміємо, що під час будь-якого міні втручання може виникнути потреба у конверсії (переходу) на відкриту операцію. Такий розвиток сценарію не повинен бути чимось неможливим для хірурга. Тому не може існувати "мініінвазивних" кардіохірургів. Вміння виконувати малотравматичні операції -  це надбудова над базою, яка сформована класичними кардіохірургічними методиками.

І головне. Мініінвазивна кардіохірургія це – не косметична хірургія. Ми боремося не за красу, а за якісне і тривале життя пацієнта. Тому, якщо передопераційне обстеження показує, що ризики виконання втручання мініінвазивним способом переважають ризики класичного методу, ми не намагаємося за будь-якою ціною досягнути маленького розрізу.

Тарас Рудик
Кардіохірург, медичний директор ТОВ "Клініка СИМБІОТИКА"
%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81_edited.pn
Порівняння 

*Класичні та мініінвазивні методики мають як свої покази, так і протипокази. Методику та тактику виконання операції обирає тільки лікар, після проведення всіх необхідних діагностичних обстежень.

Ціна операції на серці

Ціна операції на серці є складовою частиною вартості лікування в нашій клініці. Вартість лікування складається з двох основних елементів: ціни операції та вартості перебування на доопераційному та післяопераційному етапах.

В окремих випадках до вартості лікування може бути додано лікування супутнього захворювання та консультації супутніх спеціалістів, залучених нашою клінікою з інших медичних закладів.

З чого складається ціна медичної послуги можете детальніше ознайомитись тут>>>

 

Слід звернути увагу на основні переваги офіційних оплат у нашій клініці, а саме:

 • Ви отримуєте повне розуміння про витрати, ще до початку лікування;

 • У ціну послуги включені всі необхідні витрати на проведення лікування основного захворювання (медикаменти, оплата праці лікарів, анестезіологів, вироби медичного призначення, харчування, перебування, соціальне обслуговування тощо);

 • Вам нададуть всі необхідні фінансові документи, що підтверджують проведені оплати, для страхової компанії, банку тощо.

В незалежності від того яке рішення Ви приймете (лікуватись в нашій клініці чи в будь-якій іншій), завжди звертайте увагу на наступне:

 

 • яке лікування Вам пропонують? Чи пропонують альтернативне?

 • скільки коштує лікування?

 • чи входить у вартість лікування медикаменти?

 • чи входять у вартість лікування вироби медичного призначення (оксигенатори, протези, клапани тощо) та імпланти?

 • чи входить у вартість лікування анестезія та робота анестезіолога?

 • чи входить у вартість лікування лабораторні аналізи?

 • чи входять у вартість лікування передопераційні обстеження (ЕКГ, ЕХО-серця тощо)?

 • чи входить у вартість перебування у відділенні інтенсивної терапії та стаціонарі, медикаменти та вироби медичного призначення?

 • чи входить у вартість основного лікування, лікування супутніх захворювань?

 • чи офіційні документи на оплату?

 

Відповіді на ці запитання дадуть Вам змогу скласти кошторис Вашого лікування та підготуватись до нього.

Для розуміння розрахунку лікування в нашій клініці ознайомтесь зі статтею "Приклад розрахунку вартості лікування"

Ціна операції на серці
bottom of page