top of page
Головна › КардіохірургіяПластика клапанів серця

Пластика клапанів серця

дата оновлення:  28/04/2021
Тарас Рудик.jpg

Тарас Рудик

кардіохірург

Зміст статті:

Що таке операція на клапані

Що таке операція на клапані серця (заміна клапана серця, пластика клапана серця)?

 

Операція на клапані серця полягає у його заміні (протезування клапана) або ремонті (пластика клапана).

Серце має чотири клапани, які мають різну будову та розташування. У клапанів серця є спільна особливість та завдання: вони мають пропускати достатню кількість крові, але тільки у певному напрямку. Тобто кров має проходити через них, і не повертатися.

Хворий клапан серця або погано пропускає кров уперед, або через нього кров повертається у зворотному напрямку, або ж присутні обидва згадані патологічні процеси одночасно.

 

Це приводить до того, що серце, як ″насос″, не може виконувати свою функцію перекачування крові.

 

Під час заміни клапана серця витинаються змінені хворобою елементи клапана, які не можуть виконати своє завдання, і на це місце пришивається штучний протез клапана серця, який забезпечує правильний односторонній рух крові через себе.

 

Таким чином відновлюється насосна функція серця.

Під час пластики, кардіохірурги, ″ремонтують″ відповідний  елемент в структурі клапана серця, щоб відновити його функцію, зберігаючи сам клапан. В ремонті можуть використовуватись штучні елементи клапана, наприклад кільце, або власні  - трансплантат з перикарда. 

Клапан.png
Які особл операції на клапані

Які особливості операцій на клапанах серця?

Є кілька основних підходів у хірургії на клапанах серця.

Перш за все існує протезування (заміна) і пластика (ремонт) клапана. На вибір операції впливає багато факторів: причина хвороби (ревматизм, інфаркт міокарда, травма, інфекційний ендокардит, вроджена вада тощо), стан самого клапана (наскільки його змінила хвороба) та вчасність звертання по медичну допомогу.

Клапан 2.png

Відповідно до світових стандартів доказової медицини найчастіше  вдається зберегти мітральний клапан серця.

 

Він має досить складну будову, яка має в собі клапанне кільце (отвір у якому розміщенні стулки клапана), самі стулки (запиральні елементи),  під клапанні структури (хорди та папілярні м'язи).

Часто ″виходить з ладу″ не усе відразу, а тільки один елемент, ″відремонтувавши″ який, вдається зберегти мітральний клапан серця.

Обов'язково, під час пластики, використовується так зване опірне кільце. Воно робить фіксованим розмір діаметру отвору мітрального клапана серця, щоб він не розширювався і стулки клапана щільно прилягали одна до одної та не пропускали кров у зворотному напрямку.

Аортальний клапан серця найчастіше підлягає повній заміні - протезуванню, а тристулковий клапан серця – пластиці.

Також можна використовувати механічний протез або біологічний протез. Кожен з варіантів протезів клапанів має свої переваги та недоліки.

Механічні протези імплантуються один раз, проте вимагають постійного приймання ліків, які розріджують кров.

Біологічні протези не вимагають приймання ліків, які розріджують кров, але вони потребують заміни на інший протез через певний період.

 

Середній термін ″життя″ сучасного біологічного протеза – близько 15 років.

Клапан 3.png
Міні клапан

Мініінвазивні операції із заміни чи пластики клапана серця. Технологія виконання.

У клініці Симбіотика практично усі одноклапанні корекції ми виконуємо малотравматичним мініінвазивним методом не залежно від типу операції (пластика чи протезування) та виду протезу (механічний чи біологічний).

 

Під час мініінвазивної корекції мітральної вади доступ до серця здійснюється через 4-те (рідше 5-е) міжребер'я  справа. Штучний кровообіг у такому випадку під'єднується через стегнові судини.

Якщо ж необхідна корекція вади аортального клапана, то виконується частковий розріз грудини у верхній третині, до третього міжребер'я.

Бакендокардит
  • 15-ть років стажу роботи кардіохірургом
  • лікар - кардіохірург вищої категорії
  • понад 1500 успішно проведених операцій на серці
  • володіє методикою мініінвазивної хірургії серця
  • дійсний член Європейської асоціації кардіохірургії
Тарас Рудик
Кардіохірург, медичний директор ТОВ "Клініка СИМБІОТИКА"
%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81_edited.pn

Інфекційний ендокардит  (бактеріальний ендокардит, бак ендокардит) клапана.

Це небезпечне захворювання із високою летальністю, коли інфекція уражає структури якогось із клапанів серця. Причина виникнення та розвитку цієї хвороби залежить від комбінації трьох чинників:

Клапан 4.png

По-перше: дуже часто є змінена анатомія клапана внаслідок вродженої або набутої вади, або наявна штучна структура (напр., електрод кардіостимулятора).

 

По-друге: як правило присутнє суттєве зниження імунітету людини (перенесене тяжке інфекційне захворювання, переохолодження, часті загострення хронічних захворювань, які постійно знижують опірність організму тощо).

По-третє: наявне джерело або «вхідні ворота» для інфекції (наприклад, не проліковані зуби або  хронічні вогнища інфекції  будь-якої іншої локалізації в організмі).

Пацієнтів найчастіше турбують незрозумілі підйоми температури тіла, інколи вони досягають високих цифр і не піддаються лікуванню анти-піретичними засобами. А іноді можуть турбувати відносно невисокі цифри субфебрильної температури, але це триває довгий проміжок часу. 

 

Приєднання скарг зі сторони серця: задишка, аритмія, прискорене серцебиття,  дискомфорт за грудьми – дуже грізний «дзвіночок», який має насторожити як лікаря, так і пацієнта.

Бакендокардит небезпечний не тільки тим, що  знищує структури клапанів, він може уражати перегородки та стінки самого серця, формуючи абсцеси («кишені-мішечки» із гнійним вмістом). Це захворювання підступне ще тим, що інфекція з серця може поширюватись током крові далі по організмі, спричиняючи ускладнення у вигляді інсультів чи абсцесів у інших органах (найчастіше селезінці).  

 

Такі ускладнення можуть призвести до інвалідності пацієнта або значно розширити об'єм оперативного втручання.

Побачити ураження клапана можна виконавши через стравохідне ЕХО-КГ, на якому можна помітити вегетації (колонії бактерій), які розміщені на інфікованій структурі серця. Деколи візуалізувати їх не є так просто. В такому випадку рекомендовано виконання через стравохідне ЕХО-КГ. Дієвою та помічною є можливість 4D- візуалізації у сумнівних  або непростих для діагностики випадках.

Бакедокардит – хірургічних діагноз, яких вимагає консультації кардіохірурга.

Лікування інфекційного ендокардиту майже завжди є хірургічне за дуже-дуже рідкісним виключенням.

Важливим є не тільки видалення інфекції з організму, а й системне та тривале терапевтичне лікування, зокрема специфічними препаратами, відповідно до посіву матеріалу на чутливість флори до певних антибіотиків.

Інфекційний ендокардит, як і більшість захворювань,  у переважній

більшості випадків значно легше попередити аніж лікувати.

Що ми очікуємо від опер клапан серця

Що ми очікуємо від операції на клапані серця?

Коли клапан починає погано працювати, серцю стає все важче нормально виконувати насосну функцію.  В такому випадку кров перестає ″прокачуватись″ по організму і відбувається застій крові у внутрішніх органах.

 

Ці органи перестають нормально виконувати свої функції. З'являються задишка, серцебиття, набряки на ногах і інші симптоми.  Людина починає втрачати якість життя.

Вчасне операційне втручання на клапані (чи клапанах) серця відновлює якість життя.

Важливо зауважити, що на початках клапанних захворювань ми маємо ситуацію, коли серце загалом ще залишається збереженим. А у випадках задавненої патології та запізнілого звертання до медиків, виконання операції, на жаль, не повертає серцю незворотньо втрачений ресурс.

Ризики клапан
Відео по темі.

Які ризики під час операції на клапані серця?

Відповідно до світових канонів доказової медицини, ми обчислюємо ризики операції на серці у кожному окремому випадку за допомогою euroSCORE II.  Це – міжнародний спеціалізований калькулятор можливих ризиків кардіохірургічних втручань, куди вносяться анонімні медичні дані хворого.

Після аналізу та обробки медичної інформації ми маємо відсоткове значення різноманітних можливих ризиків операційного втручання та обговорюємо це з пацієнтами та їх родинами.

Проте є деякі специфічні можливі ускладнення, які прямо пропорційні до тривалості захворювання. Наприклад, при тяжкому стенозі (звуження) клапана внаслідок кальціювання, існує об'єктивний ризик відокремлення маленьких частинок. Такі клапани в прямому розумінні можуть розкришитись. А це є ризиком розвитку інсульту.

 

Також, ураження клапана може поширюватись на структури, що його оточують і можуть бути втягненні у патологічний процес. А це своєю чергою створює додаткові ризики пошкодження цих структур (аорти, стінок серця).

Тому, наголошуємо, що вчасна операція має найменші ризики та найкращі віддалені результати.

 
реабілітація клапан

Є запитання? 

Відповіді на найпоширеніші запитання тут >>>

Реабілітація після операції на клапані серця.

Після мініінвазивної операції на серці, що виконана без розрізу грудини, практично відсутня якась спеціальна реабілітація. Після виписки зі стаціонару, що відбувається за звичай через тиждень після операції, людина може повертатись до попереднього способу життя. Після мініінвазивної операції на серці прооперована людина не має потреби в сторонньому догляді та допомозі членів сім’ї. Пацієнт відразу може повертатись до улюблених занять, роботи, бізнесу.

Якщо ж операція виконувалась класичним методом, то необхідно обмежити фізичну активність мінімум на два місяці. Після чого можна поступово збільшувати обсяг та інтенсивність фізичних навантажень відповідно до віку та способу життя.

Основна реабілітація після класичної операції пов’язана із розрізом грудини. Розріз грудини гоїться приблизно два місяці. Тому після виписки зі стаціонару прооперованих класичним методом, ми рекомендуємо обмежити на два місяці вагу, яку можна брати в руки до 2,5 кг в кожну руку. Треба уникати поїздок за кермом автомобіля, мотоцикла  або велосипеда. Також спати у цей період необхідно на спині.

Терміни та особливості реабілітації індивідуальні та корегуються на повторних візитах.

 
bottom of page