top of page
дата оновлення:  22/09/2022
ГоловнаЗахворювання> Серцево-судинні захворювання
 

Атеросклеротичне ураження брахіоцефальних артерій

Опис

Атеросклеротичне ураження брахіоцефальних артерій (БЦА) - це різновид атеросклерозу, при якому склеротичним змінам піддаються сонні артерії, головне джерело кровопостачання півкуль головного мозку.


Ліпідні відкладення на їх стінках створюють перешкоду кровотоку, що веде до гострих порушень мозкового кровообігу - ішемічних атак, інсультів та інших серйозних і часто незворотних наслідків.


Своєчасна діагностика захворювання значно підвищує шанси на його успішне лікування, яке у занедбаних стадіях проводиться виключно хірургічним шляхом.

Види атеросклерозу БЦА

Атеросклеротичні зміни в сонних артеріях можна розділити на два види:

Гемодинамічно незначущі – атеросклеротичні бляшки невиражено звужують просвіт внутрішньої сонної артерії і призводять до порушення кровообігу у мозку. Однак вимагають динамічного спостереження серцево-судинним хірургом та інструментального контролю. В обов'язковому порядку проводяться консервативні маніпуляції, спрямовані на стабілізацію та уповільнення зростання цих бляшок.

Гемодинамічно значущі – атеросклеротичні бляшки суттєво звужують просвіт внутрішньої сонної артерії та загрожують розвитком порушення мозкового кровообігу (інсульт або минущі неврологічні зміни). При такому ураженні внутрішніх сонних артерій показано проведення оперативного втручання, метою якого є відновлення нормальної прохідності судини, кровопостачання головного мозку та запобігання можливому інсульту.


 

Причини

Виникненню атеросклерозу сприяє багато факторів.

Основними причинами є:

 • підвищення кров'яного (артеріального) тиску;

 • ангіоспазм, який спричинюють розлади нервової регуляції судин;

 • нервово-психічні фактори (хронічна перевтома, перенапруження, хвилювання);

 • порушення діяльності ендокринних залоз;

 • порушеннями обміну ліпідів;

 • збільшення рівня холестеролу, особливо фракцій ліпопротеїнів низької густини та дуже низької густини. Це спричинює відкладання холестерину та інших ліпідів у внутрішню оболонку стінок артерій з подальшою глибокою зміною їхньої будови.


Високий рівень холестеролу в плазмі крові вважається одним із найважливіших факторів, з яким пов'язаний патогенез атеросклерозу та ішемічних захворювань серця у людини.


 

Симптоми атеросклерозу БЦА

У міру розвитку атеросклероз сонних артерій може проявляти себе такими симптомами:

 • Погіршення загальних функцій головного мозку – пам'яті, здатності до зосередження, розумової працездатності тощо.

 • Періодичні легкі запаморочення, що посилюються при фізичних чи психоемоційних навантаженнях.

 • Приступи інтенсивного головного болю.

 • Періодичний шум у вухах, схожий на звук машин, що проїжджають повз, зниження гостроти зору і слуху.

 • Провали у пам'яті, розлад мови.

 • Оніміння частин тіла, частіше одностороннє (кінцевостей, обличчя, язика)

 • Комплексне погіршення здоров'я.

 • Випадання полів зору;

 • Зниження м'язової сили кінцівок (парез) чи його повна втрата (плегія).


Крайніми проявами атеросклеротичного ураження внутрішніх сонних артерій є інсульт головного мозку та транзиторна ішемічна атака.


Важливо знати, що на початковому етапі захворювання може протікати безсимптомно. Іноді відсутність очевидної симптоматики може спостерігатися аж до гострих загрозливих для життя станів.

 

Діагностика атеросклерозу БЦА

Своєчасна діагностика захворювання непереоцінна через серйозність можливих наслідків. Точний діагноз може бути встановлений на основі збору анамнезу та ряду апаратних досліджень.


Огляд ангіохірурга

На прийомі у судинного хірурга виявляється наявна симптоматика, наявність спадкових та супутніх захворювань, шкідливих звичок та інших факторів ризику. Здійснюється зовнішній огляд та аускультація сонних артерій (прослуховування пульсації за допомогою фонендоскопу). Призначається апаратна діагностика.


УЗД брахіоцефальних артерій

Є неінвазивним методом ультразвукового дослідження судин, який дає інформацію про швидкість і характер кровотоку, стан стінок артерій, наявність і рівень розвитку атеросклерозу, а також про анатомічні особливості (звивистості) магістральних судин, які також можуть стати причиною порушення харчування головного мозку.


КТ ангіографія БЦА з контрастуванням

Найінформативніше дослідження, що дозволяє чітко диференціювати здорові та патологічно змінені тканини. Введення в кров'яне русло контрастної речовини дозволяє отримати достовірну рентгенологічну інформацію про наявність атеросклеротичних уражень та інших деформацій судин. Ангіографія дозволяє як оцінити стан артерій, а і їх заповнення, даючи візуалізацію відразу на значних їх ділянках. Процедура передує лабораторному дослідженню крові.


За індивідуальними показаннями можуть бути потрібні додаткові діагностичні дослідження, які призначаються за результатами лікарського огляду.


 

Лікування

Терапевтичне лікування атеросклерозу БЦА


Консервативне лікування перспективне тільки на початкових стадіях розвитку патології, до нього входить комплекс заходів, спрямованих на уповільнення або зупинку розвитку патології, а також усунення судинної недостатності тканин голови, в першу чергу, головного мозку. Тактика лікування вибирається судинним хірургом, що лікує, персонально залежно від віку, ступеня атеросклеротичного ураження БЦА та інших індивідуальних факторів.


Медикаментозна терапія різноманітна і включає засоби, спрямовані на зниження холестерину та ризику утворення бляшок, на розрідження крові та поліпшення кровотоку, відновлення та максимальний захист тканин головного мозку, а також препарати для зняття симптоматики та вітамінно-мінеральні комплекси.

При діагнозі атеросклеротичних уражень БЦА приймати ліки пацієнтам доведеться довічно, оскільки вже наявні ураження вилікувати консервативним шляхом неможливо, а за відсутності лікувальних заходів захворювання може прогресувати.


Хірургічне лікування атеросклерозу БЦА


Атеросклеротична ураження сонних артерій у 60-70% вважається показанням до хірургічного втручання. При перенесеному епізоді транзиторної ішемічної атаки (ТІА) цей показник знижується до 50-55%, також прямим показанням до операції є наявність нестабільної бляшки. У кожному разі необхідність у хірургічному лікуванні та його методика визначається індивідуально.


Залежно від протяжності, ступеня та розташування ураженої ділянки ангіохірурги виконують такі види операцій.


Каротидна ендартеректомія – передбачає видалення атеросклеротичної бляшки з просвіту судини через хірургічний розріз з наступним ушиванням судини, що проводиться в умовах загальної анестезії.


Ендоваскулярне стентування – це втручання проводиться без хіругічних розрізів під місцевою анестезією. Через невеликий прокол на стегні всередині судини виконується безболісне притискання атеросклеротичної бляшки спеціальним пристроєм (стентом) з відновленням прохідності звуженої ділянки. Втручання є високотехнологічним, малотравматичним і проводиться під рентгенологічним контролем на сучасному ангіографічному апараті.


Своєчасно прооперований атеросклероз БЦА дає сприятливий прогноз на майбутнє та значною мірою покращує стан пацієнта та якість його життя.