Загальна інформація
Аневризма аорти – ослаблення стін головної кровоносної магістралі організму з подальшим розширенням і випинання, що перевищує 2 і більше рази нормальні розміри судини. Патологія частіше зустрічається у чоловіків і в літньому віці, що пов'язано зі зниженням еластичності судинних стінок: чим старший пацієнт, тим менший тиск крові аорта здатна витримати. Діагностикою, оцінкою симптомів та лікуванням аневризми аорти різних відділів займаються кардіологи, кардіохірурги за участю, якщо це необхідно, лікарів інших спеціальностей.
Аорта, немов велике, потужне дерево, розгалужується на безліч дрібніших судин і у дорослих людей має в нормальному стані діаметр висхідного відділу не більше 3 см, а низхідного - до 2-2,5 см. При формуванні аневризми стінки судини розтягуються, і діаметр збільшується мінімум удвічі. Відбувається це на ділянках, де тканини аорти стали менш міцними та еластичними, найчастіше не на тлі атеросклерозу чи інших захворювань.
Види аневризми аорти
Залежно від локалізації патологічного розширення фахівці класифікують захворювання з урахуванням ураженого сегмента, виділяючи таким чином аневризми:
висхідного відділу;
низхідного відділу;
дуги аорти;
черевної аорти;
синусу Вальсальви.
В окремих випадках також зустрічається комбінований тип аневризми аорти, коли спостерігається збільшення судини відразу на декількох ділянках.
За структурними особливостями розрізняють:
справжню аневризму, коли він відбувається випинання всіх тканин судини;
хибну або псевдоаневризму, коли назовні виступають тільки сполучні тканини, і стінки аорти в процесі участі не беруть.
Існує також класифікація з урахуванням клінічного перебігу патології. У її рамках фахівці виділяють ускладнені, неускладнені аневризми аорти, що розшаровуються.
Причини розвитку захворювання
Залежно від походження всі причини патології поділяються на вроджені та набуті. До вроджених форм відносяться різні спадкові захворювання, такі як синдром Марфана, фіброзна дисплазія, вроджений дефіцит еластину і т.д.
До набутих причин розвитку аневризм аорти входять:
механічні пошкодження магістралі через травми, удари, глибокі проникаючі поранення;
різні інфекційні ураження, що торкаються кровоносних судин (грибкові захворювання, сифіліс, бактеріальні ускладнення, післяопераційні інфекції);
атеросклероз;
аортит (запалення аорти);
аутоімунні патології;
медіанекроз аорти – стан, при якому м'язові та еластичні волокна судини поступово руйнуються та відмирають.
У деяких випадках аневризм стає результатом використання неякісних або неправильно підібраних шовних матеріалів або протезів під час оперативних втручань, що зачіпають головну кровоносну магістраль.
Чинниками ризику, які можуть стати сприятливими обставинами для формування патології, є:
куріння;
пристрасть до алкогольних напоїв;
літній вік;
постійні тяжкі фізичні навантаження;
ожиріння;
недостатня рухова активність;
наявність системних хронічних захворювань;
артеріальна гіпертензія.
Фахівці до групи сприятливих факторів також включають спадковість: шанс розвитку аневризми аорти у людей, родичі яких мали аналогічні проблеми, зростає в кілька разів.
Симптоми
Клінічні ознаки аневризми аорти різноманітні та залежить як від форми патології, і від локалізації процесу. До симптомів, характерних для ураження грудної частини магістралі, входять:
біль за грудиною, в ділянці серця;
задишка, що виникає навіть у спокійному стані;
прискорений пульс;
запаморочення.
При величезних розмірах аневризми може також розвиватися так званий синдром порожнистої вени, при якому спостерігається виражена набряклість обличчя та верхньої частини тулуба, головний біль, загальне погіршення стану.
При розширенні дуги аорти симптомами аневризми можуть стати:
утруднене проковтування їжі та рідини;
осиплість голосу;
сухе покашлювання;
зниження частоти серцевих скорочень;
підвищене слиновиділення;
часто рецидивні пневмонії.
У разі, якщо вражений низхідний відділ аорти, можуть спостерігатися:
болі в лівій руці та під лівою лопаткою;
різні парапарези, котрим характерна патологічна слабкість м'язової мускулатури;
міжреберна невралгія.
Проявами аневризми черевного відділу аорти стають:
болючість, дискомфорт у животі;
часта відрижка;
нудота, іноді блювання;
метеоризм;
розлади випорожнень;
зниження маси тіла;
болючість пальців;
потемніння шкіри на руках;
почуття переповненого шлунка.
У деяких випадках можна намацати в ділянці живота невелику пульсуюче утворення. У ряду пацієнтів також спостерігається трохи підвищена температура тіла, що супроводжується ознобом.
Діагностика
При підозрі на аневризму аорти спочатку проводиться первинна діагностика, що включає збирання анамнезу, аускультацію серця та пальпацію живота, термометрію.
Для подальшого обстеження показано:
рентгенографія грудної клітки, стравоходу, органів черевної порожнини;
ультразвукове дослідження серця;
УЗД аорти грудного та черевного відділу, що включає доплерографію та дуплексне сканування;
Комп'ютерна томографія.
Для визначення можливих інфекційних агентів, що стали причиною розвитку патології та оцінки загального рівня здоров'я проводиться комплекс лабораторних досліджень. До нього, залежно від показань та необхідності, можуть входити загальноклінічні аналізи крові та сечі, біохімія, ліпідограма та ін.