дата оновлення: 22/09/2022
Головна ›Захворювання> Серцево-судинні захворювання
Оклюзія артерій нижніх кінцівок
Про захворювання
Облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок - захворювання, що характеризується безперервно прогресуючим атеросклеротичним ураженням нижніх артерій кінцівок, що призводить до звуження їх просвіту і як наслідок до порушення кровопостачання кінцівки.
На фоні блокування артеріального русла може статися некроз (відмирання) тканин, що кровопостачаються ураженою артерією. Атеросклеротичне ураження артерій без правильного лікування закінчується гангреною та ампутацією ураженої кінцівки.
Види
Оклюзія периферичної артерії може виникати внаслідок поступового звуження її просвіту (на тлі атеросклерозу, васкуліту, фіброзно-м'язової дисплазії стінки судини, росту пухлини). При раптовому закорковуванні артерії - оклюзію називають гострою. Це результат утворення тромбу, міграції емболу, розшарування аневризми аорти, прогресування патологій серця чи крові.
Чинники
Чинники, що підвищують ризик атеросклеротичного ураження судин нижніх кінцівок:
Куріння - одна з основних чинників ризику захворювання артерій нижніх кінцівок (ЗАНК);
Цукровий діабет - підвищує ризик розвитку захворювання у 2-4 рази і є у 12-20% пацієнтів із патологією периферичних артерій;
Порушення ліпідного обміну – при ЗАНК проявляються підвищенням загального холестерину, ЛПНГ, гіпергомоцистеїнемії;
Артеріальна гіпертензія - За даними Фрамінгемського дослідження, АГ підвищує ризик розвитку ЗАНК у 2,5 та 4 рази у чоловіків та жінок, відповідно, при цьому ризик був пропорційний тяжкості артеріальної гіпертонії.
Симптоми
Інтенсивність проявів атеросклеротичного ураження нижніх артерій кінцівок залежить від швидкості розвитку патології. При поступовому закорковуванню судин формується колатеральне (обхідне) кровопостачання, яке частково компенсує порушення припливу крові до ноги. Клінічні прояви виникають при звуженні просвіту артерії на 70% і більше. Головним симптомом є кульгавість, що характеризується швидкою стомлюваністю, болем (часто розпираючого характеру) або відчуттям тяжкості в м'язах нижніх кінцівок при ходьбі на певну відстань. Хворому потрібно зупинитися і почекати якийсь час, щоб біль стих.
Дедалі більшого закорковування судини дистанція без больової ходьби зменшується і врешті-решт біль у нозі може з'являтися практично з першими кроками або навіть у спокої. Іншими симптомами захворювання є блідість та сухість шкіри, похолодання шкіри ніг, збіднення волосяного покриву, гіпотрофія м'язів ноги (зменшення її в обсязі).
Наступною стадією незворотно прогресуючої закупорки артерій нижніх кінцівок є трофічні виразки та гангрена.
Раптове закорковування артерії стає причиною появи тяжкої симптоматики. Ознаками оклюзії артерій нижніх кінцівок є:
раптовий біль;
почуття оніміння;
локальне різке зниження температури;
раптова блідість або ціаноз шкіри.
Діагностика
Підозри на атеросклеротичну поразку судин ніг виникають у лікаря після об'єктивного обстеження пацієнта з характерними скаргами. Ангіохірург оцінює колір і чутливість шкіри нижніх кінцівок, наявність пульсу вище та нижче болючого місця, швидкість кровообігу в передбачуваному місці оклюзії.
Уточнити діагноз та виявити локалізацію дозволяє інструментальна діагностика:
УЗД – ультразвукове дослідження артерій ніг з допплерографією;
КТ-ангіографія – проводиться з контрастною речовиною, патологічна область просвічується рентгенівськими променями;
МР-ангіографія - може проводитися з контрастом або без, дає уявлення про стан м'яких тканин ніг.
Ангіографія – судин нижніх кінцівок використовують для діагностики з наступним ендоваскулярним лікуванням.