top of page
дата оновлення:  22/09/2022
ГоловнаЗахворювання> Серцево-судинні захворювання
 

Атеросклероз судин

Про захворювання

Атеросклероз судин – це хронічне захворювання, у якому відбувається відкладення холестерину у просвіті артерій великого та середнього калібру. Патологія призводить до звуження просвіту судини та недостатнього надходження кисню та поживних речовин до органу, що кровопостачається.


Це призводить до порушення функції та виникнення відповідної симптоматики. За відсутності лікування атеросклероз судин нерідко призводить до інвалідизації та навіть смерті пацієнта.


 

Класифікація атеросклерозу судин

Атеросклероз поділяється на види залежно від локалізації зміненої судини. Найчастіше зустрічаються ураження аорти, коронарних артерій, судин головного мозку, нижніх кінцівок, кишечника (мезентеріальних або брижових судин). При цьому зміни в артеріях серця та головного мозку є найнебезпечнішими з погляду клінічних проявів.


У розвитку атеросклерозу судин виділяють три стадії, які визначаються залежно від складу та розміру бляшки.


I стадія – стадія ліпідної (жирової плями). На тлі тимчасового або постійного виснаження захисних механізмів, що забезпечують гладкість судинної стінки, на її поверхню починають нашаровуватись специфічні сполуки, що складаються з жиру (холестерину) та білків. Вони відкладаються у внутрішньому шарі артерії та не змінюють величину просвіту. Виявити такі зміни можна лише під мікроскопом.


ІІ стадія – стадія ліпосклерозу. Усередині жирових відкладень починає розростатися рубцева тканина. Це призводить до формування атеросклеротичної бляшки, яка є комплексом з фіброзних волокон і жирів. На цьому етапі структура є пухкою і може руйнуватися під дією специфічної терапії або відриватися струмом крові. Також існує небезпека формування тромбів на поверхні судин, оскільки структура слизової оболонки у місці прикріплення бляшки суттєво змінюється.


III стадія – стадія атерокальцинозу. Бляшка стає щільнішою за рахунок відкладення сполук кальцію. На цьому етапі її розмір може залишатися незмінним або збільшуватись, все більше перекриваючи просвіт артерії. На цій стадії розвитку високий ризик раптової закупорки судини сформованим тромбом або фрагментами бляшки, що розпалася. Це призводить до різкого кисневого голодування відповідного органу (ішемії) та розвитку його некрозу (інфаркт, гангрена).


 

Причини

Виникненню атеросклерозу сприяє багато факторів.

Основними причинами є:

  • підвищення кров'яного (артеріального) тиску;

  • ангіоспазм, який спричинюють розлади нервової регуляції судин;

  • нервово-психічні фактори (хронічна перевтома, перенапруження, хвилювання);

  • порушення діяльності ендокринних залоз;

  • порушеннями обміну ліпідів;

  • збільшення рівня холестеролу, особливо фракцій ліпопротеїнів низької густини та дуже низької густини. Це спричинює відкладання холестерину та інших ліпідів у внутрішню оболонку стінок артерій з подальшою глибокою зміною їхньої будови.


Високий рівень холестеролу в плазмі крові вважається одним із найважливіших факторів, з яким пов'язаний патогенез атеросклерозу та ішемічних захворювань серця у людини.


 

Симптоми атеросклерозу судин

Симптоми атеросклерозу судин у чоловіків та жінок розвиваються не одразу. Спочатку захворювання протікає безсимптомно, цей етап називається доклінічним. Перші ознаки патології виявляються, коли просвіт артерії перекрито на 50% і більше.


Спочатку людина відчуває симптоми ішемії: як правило, це біль у поєднанні з порушенням функції ураженого органу. Якщо йдеться про серце або нижні кінцівки, відзначається чіткий зв'язок болю з фізичним навантаженням.


При повному перекритті просвіту судини (зазвичай, виникає при приєднанні тромбозу), розвивається інфаркт органу, тобто. омертвіння ділянки тканини, до якої надходила кров з ураженої артерії. На початкових етапах цей процес оборотний: якщо кровопостачання відновлюється, тканини знову стають життєздатними. Якщо кров не надходить тривалий час, на місці ураженої ділянки розвивається рубцева тканина. Надалі ця ділянка органу не виконує своєї функції.


Ознаки атеросклерозу багато в чому залежить від локалізації ураженої судини.


Атеросклероз коронарних артерій. На етапі ішемії проявляється різними формами стенокардії. Людина скаржиться на біль у грудній клітці, пов'язані з фізичним навантаженням або підвищенням артеріального тиску. При значному закорковуванні артерії розвивається інфаркт міокарда, що супроводжується сильними болями, зниженням артеріального тиску, у тяжких випадках втратою свідомості, порушеннями ритму, які призводять до смерті. На етапі рубцювання розвивається атеросклеротичний або постінфарктний кардіосклероз, при якому частина м'язів серця заміщається фіброзними волокнами, нездатними до скорочення. В результаті людина страждає від серцевої недостатності.


Атеросклероз судин головного мозку. Проявляється частими головними болями, зниженням пам'яті, погіршенням розумових здібностей. Залежно від локалізації патологічного вогнища людина може скаржитися на зниження зору чи слуху, порушення координації рухів, часті запаморочення тощо. Повне перекриття просвіту судини призводить до ішемічного інсульту, тяжкість та прояви якого залежать від розміру вогнища та його розташування.


Атеросклероз судин брижі виявляє себе нападами болю в животі через 2-3 години після їжі, які супроводжуються здуттям живота, відрижкою, прискореним серцебиттям. У міру прогресування захворювання виникають симптоми порушення травлення: рясний рідкий випорожнення з частинками неперетравленої їжі.


Атеросклероз аорти супроводжується болями в ділянці розташування бляшок: в грудях або в ділянці живота. Одночасно виникає оніміння рук чи ніг, похолодання шкіри та інші ознаки недостатності кровообігу.


Основною ознакою атеросклерозу артерій нижніх кінцівок є переміжна кульгавість. Під час ходьби людина починає відчувати біль у м'язах ніг, які швидко проходять під час відпочинку. Чим сильніше закупорена судина, тим швидше виникають симптоми і тим більше часу вони тривають. З прогресуванням захворювання виникають ознаки порушення харчування тканин: зміна кольору шкіри, її похолодання, поява трофічних виразок і гангрена.


 

Діагностика

Діагностикою атеросклерозу займаються лікарі різних спеціальностей: хірурги, гастроентерологи, кардіологи, терапевти, неврологи, нефрологи. Як правило, попередній діагноз ставиться вже на етапі оцінки скарг та анамнезу пацієнта.


Базовий огляд дозволяє виявити специфічні ознаки: зниження пульсації артерій на стопах, патологічні шуми у серці чи проекції аорти, зміна кольору шкіри, трофічні виразки тощо. Для підтвердження та уточнення діагнозу призначаються лабораторні, інструментальні та функціональні обстеження:

  • аналізи крові: загальний, біохімічний (важливе значення має визначення концентрацій різних фракцій жирів та холестерину, загалом);

  • УЗД судин: дозволяє візуалізувати атеросклеротичні бляшки, оцінити якість кровотоку;

  • ЕКГ, УЗД серця, добове моніторування ЕКГ та артеріального тиску;

  • навантажувальні проби: велоергометрія, тредміл тест (дає можливість оцінити чутливість серця до фізичного навантаження);

  • ангіографія: введення контрастної речовини з судин із подальшим виконанням рентгенівських знімків; дозволяє точно локалізувати бляшки, оцінити їх розмір, виявити тромби.


Це базові обстеження. При потребі перелік процедур розширюється, до діагностики залучаються профільні специ.


Всі ці обстеження ви можете пройти в нашій клініці.


 

Операції при атеросклерозі судин

Вибір методу лікування атеросклерозу судин у чоловіків та жінок залежить від його причини, наявності факторів ризику, стадії захворювання, ступеня закорковування судини, виразності основних симптомів тощо.


На початкових стадіях допустима консервативна терапія, але при значному закорковуванні судин, і навіть тромбозі з недостатнім розвитком гострого стану у справу вступають хірурги. Своєчасно проведена операція дозволяє відновити кровотік в ураженій судині та відновити кровопостачання тканин.


В цей час використовуються внутрішньосудинні та відкриті операції. Внутрішньосудинні втручання мають на увазі введення катетера в уражену артерію через невеликий прокол та виконання певних заходів:

  • балонна ангіопластика: розширення звуженого сегмента за допомогою балону, що роздмухується;

  • стентування: установка всередині артерії порожнистого каркасу (стента), що запобігає повторному звуженню.


Ці операції проводяться переважно на коронарних артеріях. Альтернативними варіантами втручання є:

  • відкрита ендартеректомія: розтин ураженої судини з видаленням тромбів та бляшок;

  • шунтування: створення обхідного шляху кровотоку з допомогою протеза;

  • резекція ураженої ділянки судини (найчастіше використовується при поєднанні атеросклерозу з аневризмами).


 

Думка лікаря

Навіть найсучасніші методи лікування атеросклерозу не гарантують відсутність рецидивів, якщо пацієнт не усунув причини захворювання та не приділяє уваги профілактиці утворення бляшок. Пацієнту необхідно мінімізувати фактори ризику: дотримуватись дієти з обмеженням тваринних жирів, стабілізувати масу тіла, забезпечити посильне, але регулярне фізичне навантаження, виключити куріння та вживання алкоголю. Ці нескладні і загалом очевидні заходи у поєднанні з медикаментозною терапією дозволяють суттєво знизити ризик рецидиву захворювання, зберігши здоров'я та активність на довгі роки.
Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Павло Гиндич

Судинний хірург, інтервенційний хірург

Реабілітація після хірургічного лікування

Термін перебування пацієнта у клініці залежить від виду втручання. Пацієнт перебуває під наглядом лікарів, проводиться обробка післяопераційної рани. Після виписки протягом місяця необхідно дотримуватися щадного режиму, уникати переохолодження і перегріву, не купатися у відкритих водоймах і басейнах, не вживати алкоголь.


У перші дні фізична активність суттєво обмежується, але в міру одужання вона навпаки розширюється. Пацієнту призначається ЛФК, спрямовану відновлення нормальної роботи ураженого органу.


Після операцій на артеріях дуже важливо приймати препарати, призначені лікарем, а також регулярно відвідувати спеціаліста та проходити обстеження для контролю стану.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page