top of page
дата оновлення:  22/09/2022
ГоловнаАритмологія Кардіостимулятори

Кардіостимулятори

 

Захворювання серця, пов'язані з порушеннями ритму (брадикардія, АВ-блокада, шлуночкова тахікардія та ін), практично не піддаються лікарській терапії і можуть призвести до раптової смерті. Якщо ви страждаєте на будь-яку форму аритмії, операція зі встановлення електрокардіостимулятора (ЕКС) може врятувати вам життя.

У Клініці Симбіотика проводяться сучасні операції із встановлення кардіостимулятора серця з використанням малоінвазивних технологій. Це забезпечує максимально швидке відновлення та повну стабілізацію серцевого ритму.

Кардіостимулятор2.jpg

Покази до установки кардіостимулятора 

Операція з імплантації кардіостимулятора (ЕКС) необхідна за наявності у пацієнта таких проблем:

  • брадикардія (клінічна або з синдромом Морганьї-Адам-Стокса);

  • серйозні порушення скорочення ритму під час фізичного навантаження;

  • комбінації тахікардії та брадикардії;

  • ураження сонної артерії;

  • А-В блокада II та III ступеня або неповна блокада та ін.

Також, лікарі Центру проводять екстрені операції, наприклад, при гострому інфаркті міокарда з АВ-блокадою або іншими серйозними порушеннями серцевого ритму.

1. Висока ефективність

Установка кардіостимулятора дозволяє за короткий час привести до норми серцеві ритми.

 

2. Безпечність

Імплантація ЕКС практично не має протипоказань і може проводитись пацієнтам будь-якого віку, зокрема в екстрених випадках.

 

3. Незначна   травматичність

Імплантація кардіостимулятора здійснюється під місцевою анестезією через невеликий розріз.

Підготовка до встановлення кардіостимулятора 

Перед виконанням планової операції пацієнти нашого Центру проходять обстеження, що дозволяє уточнити діагноз, оцінити стан здоров'я та уникнути ускладнень після імплантації штучного водія ритму.

Насамперед виконується ЕКГ, зокрема й добове моніторування, завдяки якому можна зафіксувати навіть рідкісні зміни ритму. Потім пацієнти здають аналізи крові: загальний, біохімічний, на згортання, інфекції, групу крові та резус-фактор. За наявності хронічних захворювань може знадобитися консультація фахівця: гастроентеролога, невролога, ендокринолога тощо. Лікар може призначити ряд додаткових обстежень (наприклад, МРТ, якщо пацієнт переніс інсульт).

Кардіостимулятор серця (штучний фодій ритму). Що це?

У нашому Центрі для імплантації використовуються сучасні моделі кардіостимуляторів (існують однокамерні,  двокамерні, трикамерні електрокардіостимулятори).

 

Суть роботи електронного приладу – можливість сприймати зміни в роботі серця і при необхідності коригувати серцеві ритми. Імплантований кардіостимулятор серця складається з:

  • титанового блоку, всередині якого розташована батарея та мікросхема;

  • електродів, що приєднуються до серця та забезпечують нормальні скорочення серцевого м'яза;

  • конекторного блоку, що з'єднує корпус та електроди.

Електрокардіостимулятори  можуть мати вбудований сенсор частотної адаптації – елемент ЕКС, який  реєструє частоту серцевих скорочень.

Коли людина виконує фізичну роботу, то, ЕКС відповідно, збільшує, а потім після завершення фізичного  навантаження (швидка хода/біг, активна фізична праця),  знижує частоту скорочень до базової. 

Існують ЕКС, сумісні з магнітно-резонансними томографами (МРТ-сумісні). Якщо ж у пацієнта імплантовано ЕКС, корпус і електроди якого виготовлені зі звичайного сплаву (переважно титанові), тоді відносно протипоказане проходження МРТ-обстеження через високий ризик пошкодження кардіостимулятора. 

 

Однокамерний ЕКС.

 

Це базова модель, що відстежує роботу та  стимулює тільки одну камеру серця (як правило, це правий шлуночок серця).
Такі пристрої імплантують, переважно хворим, у яких є фібриляція передсердь (миготлива аритмія) та супутня низька частота серцевих скорочень (брадикардія).  При цьому у хворих мають бути  пов’язані з брадикардією скарги: запаморочення, втрата свідомості, задишка.
Рідше однокамерні стимулятори можна встановлювати хворим, що мають синдромом слабкості сино-атріального (синусового)  вузла. 

 

Двокамерний ЕКС.

Це пристрої, що контролюють роботу і стимулюють дві камери серця : праве передсердя і правий шлуночок.
Таким чином, на відміну від однокамерних пристроїв, відбувається більше фізіологічна робота серця, тобто забезпечується послідовна робота передсердь і шлуночків серця.

 

Їх встановлюють у пацієнтів із атріо-вентрикулярними блокадами (А-В блокада) ІІІ ступеня (або повна А-В блокада), А-В блокада ІІ ступеня, тип Мобітц-2, А-В блокада ІІ ступеня, тип Мобітц-1 з супутньою блокадою однієї чи двох ніжок пучка Гіса. 

 Наявність характерних для брадикардії симптомів у пацієнтів з такими станами не є остаточними для рішення, щодо необхідності імплантації ЕКС, адже вони безпосередньо асоціюються з високим ризиком раптової серцевої смерті. Також ці пристрої імплантують пацієнтам що мають  синдром слабкості синусового вузла.

Трикамерний ЕКС (ресинхронізуючий).

 

Такі  пристрої називають також ресинхронізуючими стимуляторами (або з функцією ресинхронізації).


Трикамерні електрокардіостимулятори встановлюють пацієнтам із значно зниженою фракцією викиду (скоротливою функцією) лівого шлуночка , що супроводжується повною блокадою лівої ніжки пучка Гіса, коли несинхронно скорочуються різні відділи лівого шлуночка серця. Це є причиною падіння насосної функції серця, зниження фракції викиду лівого шлуночка, що видно на ЕХО обстеженні.

 

При імплантації трикамерного ЕКС, два електроди імплантуються, як при звичайному двокамерному ЕКС, а третій підводиться до лівого шлуночка через венозну систему серця. Якраз третій електрод стимулює зону лівого шлуночка, яка найбільше «не встигає» одночасно з іншими відділами і з правим шлуночком, — тобто відновлюється синхронність роботи шлуночків серця, кращає їх скоротливість, а отже – підвищується фракція викиду.

Доступ через невеликий розріз

Анестезія

місцева

Час операції -  90 - 180 -  хв.

Перебування в стаці-онарі до 2 діб

Техніка проведення операції

Встановлення водія ритму.

Імплантація штучного водія ритму – малотравматична інвазивна процедура, яка виконується з використанням рентгенологічного обладнання у спеціальній операційній. Установку кардіостимулятора у нас проводять, як правило, з використанням місцевого знеболювання, при цьому в операційній обов'язково є анестезіолог.

Після знеболювання та асептичної обробки зони в області ключиці лікар робить невеликий (до 6 см) розріз шкіри та прокол підключичної вени. В посудину вводять електроди і просувають їх до потрібних відділів серцевого м'яза. Потім лікар з одного боку фіксує електроди у тканинах серця, а з іншого закріплює на блоці кардіостимулятора.

 

Корпус пристрою кріпиться до грудного м'яза зліва, якщо кардіостимулятор встановлюють правше та праворуч, якщо прилад імплантується лівше. Після цього лікар програмує прилад під контролем ЕКГ та зашиває рану.

Середня тривалість операції з імплантації електрокардіостимулятора - близько 1,5 години, при цьому ви будете в свідомості і не відчуєте дискомфорту.

У відділенні серцево-судинної хірургії нашого Центру застосовуються новітні розробки, що дозволяють не тільки зберегти пацієнтам життя, а й зробити його якіснішим. Так, практично кожен другий хворий з імплантованим кардіостимулятором надалі потребує проведення МРТ. 

Виходом із ситуації може стати встановлення кардіостимулятора, сумісного з МРТ, виробництва компанїї  Medtronic – такі операції успішно проводять спеціалісти Клініки Симбіотика.

Після встановлення кардіостимулятора ритм серця пацієнта нормалізується: зникають перебої та паузи. В результаті самопочуття людини значно покращується, і вона повертається до звичного способу життя без запаморочень, непритомності та інших неприємних симптомів.

Записатись на  консультацію лікаря? >>>

Реабілітація

Установка кардіостимулятора – малотравматична процедура, яка не потребує тривалого перебування у стаціонарі. За позитивної динаміки вже через добу ви зможете вирушити додому. Протягом 2-3 тижнів після операції слід обмежити фізичні навантаження.

 

Обов'язково слідкуйте за своїм самопочуттям і при виникненні запаморочення, тахікардії, болю або набряку в області встановленого корпусу зверніться до лікаря.

Перший плановий огляд лікарем проводиться через три місяці після імплантації, потім через півроку. При нормальному функціонуванні приладу відвідувати фахівця слід 1-2 рази на рік.

Пацієнтам із встановленим електрокардіостимулятором слід дотримуватися низки обмежень: уникати тривалого знаходження поблизу пристроїв з магнітним та електромагнітним випромінюванням (мобільні телефони, мікрохвильові печі та ін.), не допускати травм грудної області, розраховувати фізичні навантаження під час занять спортом.

 

На роботу пристрою можуть впливати і медичні процедури (проведення МРТ, електрокоагуляції, фізіотерапевтичного лікування за допомогою магнітотерапії та ін.)

Сучасні кардіостимулятори служать щонайменше 10 років, після чого необхідно провести заміну електрокардіостимулятора.

Ціни на встановлення кардіостимулятора

208
Імплантація електрокардіостимулятора однокамерного
59900
209
Імплантація електрокардіостимулятора двокамерного
80900
210
Імплантація електрокардіостимулятора трьохкамерного
189900
bottom of page