Кардіовертер.jpeg

Кардіовертер-дефібрилятор

Кардіовертер-дефібрилятор, що імплантується (КДІ) — це пристрій, що самостійно визначає життєво-загрозливу аритмію та усуває її шляхом протиаритмічної стимуляції серця або електричним дефібриляційним розрядом, який завдається всередину серця по електроду. Фактично, в тіло пацієнта вживлюється «бригада швидкої допомоги», яка  заводить серце, якщо воно зупинилося. 

 

Запис online, це швидко та безпечно

Пристрій має вбудовану потужну батарею, конденсатор та мікрокомп’ютер, що розміщені в герметичному корпусі з інертного сплаву, а також - від одного до трьох електродів.

 

Шлуночковий електрод має специфічну будову, що відрізняється від звичайного електроду кардіостимулятора наявністю високовольтної спіралі.

КДІ поділяють  на види відповідно до кількості камер серця, з якими працює пристрій:  однокамерні, двокамерні та трикамерні (з функцією ресинхронізації). Відтак, такі пристрої матимуть один, два або три електроди.

Також ці пристрої  поділяють за наявністю або відсутністю сенсора (або сенсорів) частотної адаптації (є не у всіх пристроїв).

 

Якщо у пацієнта імплантовано КДІ, корпус і електроди якого виготовлено зі звичайного сплаву (переважно це титановий сплав) — таким хворим відносно протипоказане проходження МРТ-обстеження через високий ризик виходу з ладу пристрою. Однак, існують кардіовертери-дефібрилятори сумісні з магнітно резонансними томографами (МРТ-сумісні).

Однокамерний КДІ

Відстежують роботу, стимулюють (за потреби) лише одну камеру серця (переважно це правий шлуночок серця) і усувають життєво загрозливі аритмії.

Такі пристрої імплантують хворим, з такими станами:

·       з профілактичною метою — у пацієнтів зі значно зниженою фракцією викиду (скоротливістю) лівого шлуночка серця (після перенесених інфаркту міокарда, запалення серцевого м’язу — міокардиту, кардіоміопатії й ін.)

·       стійкі шлуночкові тахікардії або епізод фібриляції шлуночків серця;

·       у хворих з деякими видами подовженого інтервалу QT на кардіограмі.

·       ​ перенесений епізод «аритмогенної» клінічної смерті;

 

Двокамерний КДІ

Це моделі, які стежать за роботою, за необхідності – стимулюють дві камери серця (праве передсердя і правий шлуночок серця) та усувають життєво загрозливі аритмії.

Ці моделі краще за однокамерні розрізняють передсердні та шлуночкові тахікардії. Тому в них значно нижчий відсоток хибного спрацьовування і більші можливості для індивідуального налаштування.

Покази до імплантації — такі ж як і в однокамерних КДІ.

Трикамерний КДІ

Поєднує  можливості ресинхронізаційної терапії і дефібриляторів.

Покази до імплантації — такі ж як і в однокамерних КДІ, а також супутня значно знижена фракція викиду (скоротлива функція) лівого шлуночка, блокада лівої ніжки пучка Гіса, коли різні відділи лівого шлуночка серця скорочуються несинхронно, і тому порушується насосна функція серця.

Два електроди імплантуються, як у звичайного двокамерного ЕКС або КДІ, а третій — через венозну систему серця заводиться до лівого шлуночка. Власне третій електрод стимулює зону лівого шлуночка, яка «запізнюється» одночасно з іншими відділами і з правим шлуночком. Таким чином, до протиаритмічних ефектів додається  ще й функція відновлення синхронності роботи серця, поліпшується його скоротливість, відтак - зростає фракція викиду.