![](https://static.wixstatic.com/media/9e691f_c415daa3074a4673a31f4cfb5f4f655f~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_192,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/9e691f_c415daa3074a4673a31f4cfb5f4f655f~mv2.jpg)
Вперше в рамках Symbiotykа Medical Hub, на клінічній базі клініки Симбіотика відбувся майстерклас з ендоскопічної ринохірургії для лікарів Львівської області. Його провела кандидат медичних наук, отоларинголог Наталія Комашко, яка є головою Української асоціації ендоскопічної хірургії голови та шиї.
![](https://static.wixstatic.com/media/9e691f_9253c5aa71a74c0d97a075f9f258813c~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_110,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/9e691f_9253c5aa71a74c0d97a075f9f258813c~mv2.jpg)
Під час майстеркласу було прооперовано двох дорослих пацієнтів. У першого пацієнта було проведено ендоскопічну септопластику, вазотомію та видалення кисти гайморової пазухи.
Другому пацієнтові було проведено ендоскопічну вазотомію та гайморотомію з приводу кіст обох гайморових пазух , які були причиною головних болей. Відтак обоє пацієнтів стали легше дихати і покращили якість свого життя. Такі операції виконують рутинно в Симбіотиці отоларингологи Іван Салдан та Любомир Федорів, у дорослих та дітей, з моменту відкриття Центру малотравматичної хірургії клініки "Симбіотика"
![](https://static.wixstatic.com/media/9e691f_a1e36d120f2f4dbd96a6ad93caf87226~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_83,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/9e691f_a1e36d120f2f4dbd96a6ad93caf87226~mv2.jpg)
Майстеркласи та обмін досвідом з колегами – це нові знання, вміння і навички, які полегшують життя насамперед пацієнтів. Адже ендоскопічні операції є малотравматичними і не потребують тривалого післяопераційного лікування та реабілітації. Спостерігати за роботою хірурга в операційній, можливість поставити запитання і відразу отримати відповідь, навіть спробувати нову технологію, це велика удача в нинішніх воєнних реаліях.