ГоловнаНапрямкиОртопедія і травматологія › Протезування суглобів
 

Протезування суглобів (ендопротезування колінного чи кульшового суглобів) - це хірургічна операція, що полягає в заміні робочих поверхонь суглобу (голівки та западини) на штучні імпланти.

Протезування кульшового чи колінного суглобів буває первинним та ревізійним. При первинному протезуванні відбувається первинне встановлення імплантату, При цьому первинне протезування може бути як повним (заміна всіх анатомічних компонентів) так і частковим. 

При ревізійному ендопротезуванні відбувається заміна чи ремонт протезу.

Запис online, це швидко та безпечно

Протезування колінного суглоба

Протезування колінного суглоба проводиться при захворюваннях та травмах, які неможливо вилікувати. 

Протезування колінного суглоба рекомендовано при:

  • остеоартрозі колінного суглоба (різної етіології);

  • ревматоїдному артриті;

  • анкілозивному спондиліті (хвороба Бехтерева).

​​

Протезування колінного суглоба проводиться штучними протезами, що виготовляються з різних матеріалів (титану, танталу, кераміки, комбіновані тощо). У клініці Симбіотика використовуються тільки протези, які мають найвищий у світі рівень безпеки та надійності.

Часткове протезування колінного суглоба

Часткове протезування – це заміна частини колінного з’єднання (внутрішнього або зовнішнього виростка) протезом.

 

Часткове протезування застосовується, як правило, після перенесеної травми. В окремих випадках таке протезування застосовується при лікуванні наслідків артрозу, якщо інші частини колінного суглоба зберегли свою анатомію і функцію.

Повне ендопротезування колінного суглоба.

Таке протезування передбачає заміну всіх елементів суглоба. Показаннями до такої операції є повна фізична нездатність коліна виконувати свої функції. Таке протезування показане через: гонартроз (ураження колінного суглоба, яке відбувається внаслідок руйнування колінного хряща та подальших змін його структури); важку травму; ускладнення ревматичних захворювань (ревматоїдний артрит та ін.); наслідки інфекційних процесів. 

Повна заміна колінного суглоба проводиться також при злоякісних пухлинах. Операція проводиться з дотриманням всіх правил онкологічної хірургії із застосуванням заходів, що запобігають поширенню злоякісної пухлини.

Ревізійне ендопротезування колінного суглоба.

Ревізійне ендопротезування колінного суглоба проводять при необхідності заміни компонента або всього протеза. Така необхідність виникає через поломку чи зношеність протеза.

 

Складнішим випадком ревізійного ендопротезування є септичне ендопротезування. Воно проводиться у випадку інфекційних ускладнень та складається з двох етапів: (1) видалення протезу, очищення рани та встановлення тимчасового протеза; (2) через декілька місяців, якщо інфекція повністю подолана, встановлюють постійний протез.

 
 

Протезування кульшового суглоба

Скарги та причини.

 

Основними скаргами є порушення функції кінцівки, біль, обмеження рухів, поява різних звуків в суглобі під час руху (хрускіт), чутливість суглобу при дотику. Причиною таких скарг зазвичай стає остеоартроз, асептичний некроз голівки стегнової кістки, перелом шийки стегнової кістки, ревматоїдний артрит, хвороба Бехтєрєва, надмірні фізичні навантаження, малорухливий спосіб життя, гормональні порушення, похилий вік. 

Кульшовий .jpg

Лікування.

Якщо не проводити лікування, наслідками можуть бути атрофічні зміни в м’язовій тканині, деформація суглобу, порушення осі хребта, зміна постави та вкорочення ноги, розвиток остеохондрозу і коксартрозу з протилежного боку, порушення роботи  імунної, серцево-судинної систем та кишково-шлункового тракту (через неконтрольоване приймання знеболювальних препаратів).

 

На ранніх стадіях хвороби проводиться консервативне лікування. Якщо воно не дає бажаного результату, то для усунення болю та відновлення рухових можливостей проводиться ендопротезування кульшового суглоба. 

Протезування кульшового суглоба здійснюється імплантами, що можуть бути виготовлені з титану, танталу, кераміки, комбіновані тощо. За способом фіксації поділяються на цементні та безцементні.  Цементна фіксація протезу здійснюється за допомогою медичного цементу, що застигаючи фіксує протез. Така фіксація рекомендована пацієнтам, у яких кістка втратила мінеральну щільність і не зможе прорости в імплант.

 

Безцементне протезування здійснюється за технологією  press-fit. Така методика передбачає щільну посадку імпланта, в результаті якої кісткові епітелії вростають в тіло імплантата. Таке протезування має свої переваги: (а) відсутність болю; (б) швидка реабілітація.

Хочеш безкоштовну on line консультацію ортопеда? >>>

Підготовка та проведення операції. Реабілітація.

Попередньо необхідно виконати загальний аналіз крові розширений, цукор крові, біохімічний аналіз крові з цукром та протеїнограмою, аналіз сечі, електрокардіограму. Після первинної консультації лікар додатково призначить Вам інструментальні обстеження (УЗД, рентген, МРТ, КТ)

 

Перед ендопротезуванням узгоджується схема вживання ліків, які ви приймаєте за супутніми захворюваннями. Препарати, що розріджують кров, можна вживати лише за рекомендацією лікарів.

Протипоказання до ендопротезування.

·       гнійна інфекція

·       серцево-судинні захворювання у стадії суб- і декомпенсації

·       декомпенсовані захворювання органів дихання

·       ендокринні захворювання в стадії декомпенсації

·       печінково-ниркова недостатність

 

У Клініці Симбіотика перед операцією пацієнти всебічно обстежуються, проводиться ехокардіографія, при необхідності ультразвукове дослідження вен нижніх кінцівок.

Підбір імпланта.

В клініці Симбіотика використовуються імпланти провідних виробників США та Європи з доказаним найвищим ступенем приживлення, безпеки та надійності в світі. Вибір кульшового протеза чи протеза суглоба залежить від багатьох факторів  - маса тіла, характер рухової активності, супутні захворювання суглобів та/або хребта, що підвищують навантаження на протез, стан кісткової тканини тощо. Лікар надасть повну інформацію та свої рекомендації. Вибір протеза відбувається спільно, з врахуванням інтересів пацієнта та медичних показів. 

Процедура та тривалість.

Хірургічна операція з ендопротезування триває від 45 до 90 хв. У складних випадках, коли необхідно проводити пластику дефекту, операція може тривати до 4-х годин.

Операція проводиться під місцевим чи загальним знеболенням, що додатково узгоджується з пацієнтом.

Реабілітація. 

Вже з наступного дня після операції з протезування  з пацієнтом починає працювати фахівець з фізичної реабілітації.

Вставати з ліжка необхідно вже наступного дня. Фахівець з фізичної реабілітації розробить для Вас індивідуальний план фізичних вправ та навантажень для поступового відновлення фізичної активності.

Важливо розуміти, що сам пацієнт є основним "гравцем" на етапі фізичної реабілітації. Найкращий імплант не буде нічого вартий, якщо пацієнт не буде виконувати рекомендації фахівця з фізичної реабілітації. У Симбіотиці протезованого пацієнта навчать, вставати, ходити, сідати та присідати, лежати.

Ендопротезування у Симбіотиці дає можливість покращити свої фізичні можливості та зберегти якість життя. Сам рівень функціональних можливостей, який Ви зможете досягнути, залежить від виконання Вами рекомендацій реабілітолога. 

Є запитання? 

Відповіді на найпоширеніші запитання тут >>>