top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Контрактура Дюпюїтрена

Загальна інформація

Контрактурою Дюпюїтрена називають так звану «французьку» хворобу або долонний фіброматоз, який є формуванням рубцевої тканини на тлі укорочення долонних сухожиль.

Контрактура Дюпюїтрена провокує вимушене згинання фаланг, що відбивається у неприродному положенні кисті та неможливості повноцінно випрямити пальці.

Види

Вирізняють чотири стадії контрактури Дюпюїтрена, кожна з яких характеризується своїми специфічними симптомами.

  • На першій стадії області долоні проявляються невеликі підшкірні ущільнення, рухливість руки не порушена, косметичні дефекти відсутні.

  • Друга стадія характеризується незначним обмеженням при розгинанні фаланг та легким дискомфортом у долоні при спробах повністю випрямити пальці.

  • На третій стадії фаланги постійно перебувають у зігнутому положенні до 90 градусів, спостерігається порушення функції кисті. Спроби випрямити пальці призводять до різкого болю.

  • Четверта стадія супроводжується стійкими змінами: патологічний процес поступово переходить на суглоби, пальці практично неможливо розігнути, кисть сильно деформується і набуває неприродного становища.


Симптоми

Контрактура Дюпюїтрена має свої специфічні ознаки, які легко відрізнити від клінічної картини інших захворювань.


Насамперед патологія проявляється зовнішніми змінами кисті: під шкірою на долоні в районі п'ястково-фалангових суглобів, як правило, 4 та 5 пальців, починає рости вузлик.


З часом освіта збільшується, шкіра в районі «гулі» стає більш щільною. Формування виразно помітне під час спроби розгинання фаланг. Сухожилля коротшають, що відбивається зовні в деформації пальців і кисті загалом.


Діагностика

Визначити патологію можна оглядом. На контрактуру Дюпюїтрена вказують:

  • тяжі, нарости та точкові втискання на шкірі долоні;

  • зниження чутливості долонь та пальців;

  • складність у згинанні та розгинанні фаланг.


Для підтвердження діагнозу використовують специфічні тести:

  • за допомогою гоніометра вимірюють кут обмеження розгинання пальців;

  • за допомогою настільного тесту Х'юстона визначають наявність або відсутність згинальної контрактури.


При необхідності виконують рентгенографію, МРТ чи КТ ураженої області, проводять стандартний комплекс лабораторних досліджень.

Операції при контрактурі Дюпюїтрена

Консервативна тактика можлива лише на початкових стадіях захворювання. Основним методом лікування контрактури Дюпюїтрена є хірургічне втручання.

Дермофасціоектомія. Проводиться відкритим доступом, в ході якого лікарі досліджують патологічні ушкодження, видаляють ділянки рубцювання, що зрослися, тяжі нарости, при необхідності виконують пластику сухожиль і дермо-пластику.


Артродез. Методика нерухомої фіксації показана у разі, коли пошкодження необоротні. Травмовані пальці назавжди фіксують у випрямленому положенні.

Паралельно з хірургічним лікуванням проводять блокади гормональними препаратами, які уповільнюють прогрес захворювання.

Експертна думка лікаря

Контрактура Дюпюїтрена - прогресуюче захворювання. Гарантій, що після успішної операції не повернеться хвороба, дати неможливо. Дуже важливо відстежувати найменші зміни та регулярно проходити обстеження щодо нових ознак патології.

Олександр Волков

Лікар ортопед-травматолог

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація

Після завершення операції пацієнт залишається під наглядом протягом доби. На долоню накладається туга пов'язка або гіпсова лонгета терміном на 1-2 тижні, в умовах стаціонару виконується антибактеріальна та протизапальна терапія.


Термін реабілітації залежить від стадії патології, обраної методики лікування та індивідуальних особливостей здоров'я пацієнта. На 12-14 день після операції шви знімають і поступово починають розробляти пензель за допомогою:

  • масажу;

  • легкої гімнастики;

  • фізіотерапевтичних процедур.


Загалом відновлення займає від 1 до 3 місяців. Як правило, функції кисті після операції повертаються у повному обсязі.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page