Про захворювання
Лікуванням захворювання займається кардіолог. Хірургічне лікування проводить кардіохірург.
Аневризм є аномальне розширення або мішковидне випинання судини, при якому його діаметр збільшується у два і більше рази. Розтягнуті судинні стінки при цьому критично стоншуються з загрозою розриву та внутрішнього крововиливу.
Розширення судини часто протікає безсимптомно, тому людина може не підозрювати про наявність у неї аневризми, навіть якщо вона має великі розміри. Тому дуже важливо своєчасно виявити патологію та розпочати її лікування.
Види аневризм
Аневризма може бути вродженою або набутою і сформуватися в будь-якій посудині людського тіла, але в 80% випадків діагностується аневризм аорти. Також патологія може вражати артерії головного мозку, черевної порожнини (вісцеральні), селезінки, сонні та базилярні (екстрацеребральні), підключичні та периферичні, що утворюються в судинах ніг, паху, шиї та інших частин тіла. Після перенесених інфарктів та інших тяжких серцевих захворювань нерідко формуються аневризми серця. Найрідше діагностуються аневризми вен.
Більш ніж у половини пацієнтів патологія рецидивує або набуває множинної форми.
Фахівці також кваліфікують аневризми за формою (дифузійні та мішковидні), клінічною течією (неускладнені, загрозливі, розшаровують), а також справжні та помилкові (травматичні, утворені через дефект у стінці судини).
Причини розвитку захворювання
Залежно від походження всі причини патології поділяються на вроджені та набуті. До вроджених форм відносяться різні спадкові захворювання, такі як синдром Марфана, фіброзна дисплазія, вроджений дефіцит еластину і т.д.
До набутих причин розвитку аневризм аорти входять:
механічні пошкодження магістралі через травми, удари, глибокі проникаючі поранення;
різні інфекційні ураження, що торкаються кровоносних судин (грибкові захворювання, сифіліс, бактеріальні ускладнення, післяопераційні інфекції);
атеросклероз;
аортит (запалення аорти);
аутоімунні патології;
медіанекроз аорти – стан, при якому м'язові та еластичні волокна судини поступово руйнуються та відмирають.
Симптоми патології
Приблизно у чверті випадків патологія протікає безсимптомно, не завдаючи занепокоєння, і стає випадковою знахідкою під час УЗД чи рентгену. Недіагностована своєчасно патологія вкрай небезпечна розривом, що зовні супроводжується раптовим зблідненням шкірних покривів та втратою свідомості.
Прояв симптоматики безпосередньо пов'язаний з локалізацією аневризми та особливостями порушеної системи організму. Наприклад, аневризму мозку може викликати порушення міміки, інтенсивні головний біль, відчуття розпирання у голові, розлад ковтання і промови, опущення повік, оніміння мови та інші симптоми, безпосередньо пов'язані з прилеглими черепними нервами.
Аневризма аорти може проявляти себе ознаками серцевої недостатності, локальними набряками, пульсуючим болем за грудиною або в животі і т.д.
Діагностика аневризми
При підозрі на аневризму судинний хірург здійснює повний збір анамнезу пацієнта — відомості про наявні скарги та симптоми, перенесені захворювання, фактори ризику тощо. Огляд дозволяє виявити такі ознаки аневризми, як зникнення зіниці рефлексу, регідність або парез м'язів, локальні почервоніння, симптоми натягу і т.д. Поставити точний діагноз дозволяють наступні апаратні дослідження.
Ультразвукова доплерографія (УЗДГ)
Інструментальне ультразвукове дослідження, що дає графічне уявлення про зміни діаметра судин, розподілу по ньому швидкості кровотоку, його інтенсивності на різних ділянках, інших анатомічних та функціональних особливостях.
Комп'ютерна томографія з контрастуванням
Метод КТ з контрастним посиленням ґрунтується на введенні в кров пацієнта безпечної контрастної речовини для отримання більш чіткої та точної картини стану судин. Дозволяє у деталях розглянути найдрібніші подробиці анатомічної будови судин, їх звуження, розширення та порожнин, побачити найменші пухлини та тромби. За наявності аневризми в зоні дослідження метод дає точну та вірогідну інформацію про її форму та стан.
Ангіографія
Достовірне та найбільш інформативне рентгенологічне дослідження судинного басейну, що дозволяє виявити проблеми в системі кровообігу. Є абсолютно безболісною процедурою, єдиним протипоказанням до якої є індивідуальна непереносність контрастної речовини, яка вводиться в кров'яне русло для отримання чіткого малюнка. Дослідження виконується на ангіографі – сучасному апараті, який також використовується для проведення ендоваскулярних операцій на судинах.