top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Руйнування суглобових хрящів (хондромаляція)

Загальна інформація

Хондромаляція - це патологія, при якій відбувається витончення, розм'якшення та подальше поступове руйнування суглобового хряща, що вистилає поверхню над колінка. Спочатку дегенеративні зміни відбуваються в області задньої поверхні, а потім процес поширюється далі і перероджується у тяжкі суглобові патології.

Руйнування хрящів найчастіше відбувається у молодих осіб, які займаються спортом або тяжкою фізичною роботою. Провокуючим фактором розвитку хондромаляції може стати травмування та нестабільність колінного суглоба, але в більшості випадків захворювання розвивається без попередньої травми.

Стадії розвитку руйнування суглобових хрящів

Розрізняють чотири ступені поразки:

  • 1 ступінь - з'являються дрібні осередкові зміни, що виражаються в розм'якшенні хрящової тканини та її невеликої набряклості.

  • 2 ступінь - дефекти збільшуються в розмірах, хрящ у місці дегенерації розволокнений, розділений на фрагменти, але тріщини та процеси ерозії не проникають углиб більш ніж на половину товщини хряща.

  • 3 ступінь - поділ на фрагменти посилюється, при візуальному апаратному діагностичному дослідженні добре видно тріщини та глибокі ерозії, які можуть проникати до кістки, що підлягає. Хрящова тканина витончена по всій патологічній ділянці.

  • 4 ступінь - на значних ділянках оголена підлягає кістка, на її поверхні виявляються дегенеративні зміни, хрящове покриття в цих місцях відсутнє.


На ранніх стадіях руйнування хрящова тканина може бути відновлена, при запущеному процесі хондромаляція може спричинити стійке обмеження функцій ураженого суглоба.


Симптоми руйнування суглобових хрящів

  • Больовий синдром є основною ознакою захворювання. Починає проявляти себе ниючим болем, що локалізуються в глибині коліна, в деяких випадках вони можуть мати оперізуючий характер. Спочатку біль виникає при високому навантаженні на суглоб або при тривалому перебуванні в нерухомості із зігнутими під 90 градусів ногами, наприклад, сидячи. Потім болючість викликають незначні навантаження, такі, як ходьба сходами. Максимальної інтенсивності досягають при глибокому присіданні.

  • У ряді випадків хворі скаржаться на постійне почуття дискомфорту в коліні або його нестабільність.

  • На пізніх стадіях розвитку може бути чути характерний хрумкий звук або тріск при русі (крепітація), відчуття тертя.

  • Набряк через скупчення синовіальної рідини - в рідких випадках.


Діагностика хондромаляції

Діагностування захворювання проводить ортопед-травматолог, який збирає анамнез, виявляє наявність факторів ризику, можливих травм та провокаційних станів, аналізує скарги та симптоми, робить призначення на інструментальне дослідження. Під час зовнішнього огляду приділяється увага анатомічним особливостям кінцівки, амплітуді рухів колінного суглоба, тонусу м'язів, стану зв'язок. Проводиться пальпація, виявляються максимально болючі точки, проводять тести на нестабільність суглоба.


Рентгенографія

Для діагностики хондромаляції малоінформативна, але призначається визначення аномалій будови, травматичних ушкоджень, ознак артрозу та інших патологій їхнього виключення.


КТ колінного суглоба

Зрізи, отримані при комп'ютерній томографії, допомагають виявити найслабший сегмент амплітуди руху, кістозні та інші патології.


МРТ

Дає візуалізацію патологічних змін хрящової тканини, її стоншення, наявності ерозій, їх розміру та глибини.


Артроскопія

Інвазивний лікувально-діагностичний метод, що застосовується в окремих випадках для точної оцінки стану суглоба, виключення інших патологій (артроз, бурсит тощо) та лікувальних заходів.

Хірургічне лікування хондромаляції

При сильному руйнуванні хрящової тканини суглоба показано хірургічну операцію. Досвідчені ортопеди нашої клініки виконують кілька варіантів хондропластики в залежності від ступеня ураження суглобової поверхні.


Абразивна хондропластика

Показано при помірних ушкодженнях. Методика заснована на введенні в зону дефекту власних стволових клітин, які є основною для генерації клітин сполучної тканини. Згодом на їх місці утворюється волокнистий хрящ, який поступається за міцністю вихідному, проте ефективно використовується у молодих пацієнтів при малих руйнуваннях суглобової тканини.


Мозаїчна хондропластика

Операція є пересадкою в уражене місце власних хрящових трансплантатів. Донорський матеріал попередньо забирається на найменш пошкоджених ділянках, що зазнають мінімального навантаження під час руху.


Ендопротезування суглоба

Під час втручання на пошкоджену ділянку встановлюється донорський або синтетичний імплант, який приклеюється на клей або закріплюється швом.

У кожному випадку вибирається найменш інвазивна хірургічна тактика. Всі оперативні методики довели свою ефективність і безпеку, максимальний позитивний результат досягається за умови дотримання всіх рекомендацій реабілітаційного періоду.

Експертна думка лікаря

На початкових стадіях руйнування хряща у амбулаторних умовах проводиться лікарська терапія, зокрема. симптоматична та немедикаментозні заходи, спрямовані на зміцнення задіяних м'язів, фіксацію суглоба та його тимчасову іммобілізацію (туге еластичне бинтування, бандаж або ортрез). Хворому прописується режим обмеженої рухової та фізичної активності (не можна присідати і сидіти навпочіпки, піднімати тяжкості тощо). При надмірній вазі рекомендується вжити заходів для її зниження. Спеціальні вправи спрямовані на зміцнення та баланс м'язів з метою вирівнювання осі над колінка. Прогноз консервативного лікування залежить від стадії захворювання та віку хворого, високу ефективність має у молодих пацієнтів, у яких ще не завершено формування кістково-хрящового апарату. Відновлення може тривати тривалий час, іноді кілька років.

Олександр Волков

Лікар ортопед-травматолог

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Післяопераційна реабілітація

Сучасні операції з хондропластики є малоінвазивними та не вимагають тривалої госпіталізації, зазвичай вона становить 1-2 дні. Перед випискою хворий отримує повний інструктаж від ортопеда з індивідуальними рекомендаціями щодо рухового режиму.


Перші 1-1,5 місяці дозволяється ходьба з милицями, суглоб фіксується в ортрезі з можливістю поступового регулювання кута згину кінцівки та амплітуди руху. Крім того, прописуються фізіотерапевтичні процедури, ЛФК, за індивідуальними показаннями може бути призначений масаж, кінезіотерапія та ін. Є можливість проходження реабілітаційного періоду на базі клініки.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page