top of page

ГоловнаОтоларингологія › ЛОР - Захворювання

Синусит

Про захворювання

20210309_101608(0)_edited_edited.jpg

Синусит – це запальна поразка однієї чи кількох пазух, що оточують порожнину носа.
У Центрі малотравматичної хірургії Клініки СИМБІОТИКА проводиться об'єктивна діагностика та сучасне лікування цього захворювання.

До кожного пацієнта застосовується індивідуальний підхід, що враховує особливості клінічної симптоматики та вихідний рівень здоров'я. У поєднанні з використанням передових досягнень медицини це гарантує досягнення найкращого терапевтичного результату.

Ніс знаходиться в оточенні 8 навколоносових синусів, кожен з яких може стати мішенню для патогенних вірусів та бактерій. Всі синуси парні (по 1 з кожного боку) - це верхньощелепні, лобові, ґратчасті та клиноподібні.

Кожна пазуха повідомляється з носовою порожниною через вихідні отвори, вистелені слизовою оболонкою.

Синуси виконують певні функції:
• зігрівають і зволожують повітря, щоб він не дратував дихальні шляхи;
• беруть участь у формуванні голосу (тому при синуситі він може змінюватись);
• сприймають тиск довкілля.

З огляду на анатомічну близькість носа та пазух при ринітах останні часто залучаються до патологічного процесу. Проте впоратися з такою інфекцією набагато складніше – вона глибоко «засіла» в організмі та постійно підтримує запалення. Тому слизова оболонка завжди набрякла, дихати носом не можливо, порушується і нюх.

Синусит – це погане самопочуття. Це ще серйозні ризики для організму.
• Запалені пазухи – це осередок хронічної інфекції. Навіть найменше зниження імунітету може призвести до надходження мікроорганізмів у кров, тому вони здатні потрапити до будь-якого органу. Особливо часто їх мішенню стають нирки, що може призводити до розвитку пієлонефриту.
• Дихання ротом на 20% знижує надходження кисню до організму. Від гіпоксії особливо страждає головний мозок дитини, яка продовжує рости. Тому успішність у школі у дітей, які страждають на синусит, гірша, ніж у тих, у кого пазухи здорові. У дорослих церебральна ішемія призводить до підвищеної стомлюваності та зниження життєвого тонусу.
• Синусит призводить до частих простудних захворювань, тому що порушується носове дихання, а отже, і очищення повітря. В результаті віруси та бактерії легше проникають в організм людини.

Види

З урахуванням локалізації синусит може мати різні назви:
• Гайморит – запальний процес розвивається у гайморовій пазусі, розташованій у верхній щелепі.
• Фронтит – запалення пазухи, локалізованої у лобовій кістці.
• Етмоїдит – запальне ураження пазух ґратчастої кістки.
• Сфеноїдит – запалення, яке вражає клиноподібний синус.

Залежно від частоти загострень та тривалості захворювання синусити лікарі ділять на 3 типи:
• гострий – триває трохи понад 3 місяці;
• рецидивний – від 2 до 4 епізодів гострого запалення протягом року;
• хронічний – триває понад 3 місяці.

Симптоми синуситу

Головна ознака синуситу – це нежить. Однак не кожен нежить вказує на перехід запалення з порожнини носа в приносові пазуху. Варто насторожитися, якщо закладеність носа та патологічні виділення не проходять протягом 10-14 днів. Одночасно з цим:
• з'являються головний біль у зоні запаленої пазухи;
• погіршується нюх – дитина чи дорослий перестає розрізняти запахи.

У дитячому віці можуть виникнути симптоми з боку глотки. Організм намагається локалізувати запальний процес, тому в роботу включається і глоткова мигдалина – один із лімфоїдних органів. Однак імунітет малюка ще не настільки досконалий, щоб одразу знищити патогенні бактерії та віруси. Як результат – розростається лімфоїдна тканина в ділянці глоткових мигдаликів, і з'являються типові симптоми:
• кашель без мокротиння, який довго не проходить;
• біль у горлі, що досягають максимуму в момент ковтання.

Також, можуть збільшуватись лімфовузли в області шиї. Вони стають розміром із велику квасолю, при обмацуванні болючі.

Закладеність носа – це єдиний симптом синуситу. Крім цього, проявами запального процесу можуть бути:
• патологічні виділення із носа;
• тривалий кашель із-за стікання запального секрету по задній глотковій стінці;
• біль у ділянці чола та інших відділів голови.

Записатись на  консультацію  >>>

Причини

Безпосереднім провокатором запалення пазух є віруси. Ці патогени постійно присутні в повітрі, але багато їх стає взимку. Потрапляючи в дихальні шляхи, віруси запускають запальну реакцію, тому з'являється набряк і патологічне виділення.

Захисні властивості слизових оболонок на тлі вірусної інфекції значно слабшають. У таких умовах активується бактеріальна умовно-патогенна флора, яка постійно мешкає в дихальних шляхах та патогенна мікрофлора (що потрапляє ззовні). І запалення з первинно вірусного стає ще й бактеріальним. Тому найчастіше проводиться комплексне лікування. Якщо терапія запізнюється, то гостре запалення може перейти в хронічне.

У ряді випадків синусит пов'язаний із вірусною інфекцією, розвиваючись як ускладнення застуди. Найчастішими збудниками є:
• вірус грипу;
• вірус парагрипу;
• аденовірус;
• риновірус і т.д.

В основному причини синуситу – це приєднання бактеріальної флори, яка дає виражене запалення:
• бактеріальна флора (умовно-патогенна, яка постійно мешкає в дихальних шляхах, та облігатно-патогенна, яка проникає в носові ходи за певних обставин);
• грибки;
• травма;
алергічні реакції.

Діагностика синуситу

Остаточний діагноз ЛОР може встановити тільки після проведення додаткових методів обстеження. Особливо широко використовується ендоскопічний (під збільшенням та з виведенням зображення на монітор) – це огляд порожнини носа та його ходів, а також задньої стінки глотки. В інструментальній діагностиці застосовуються:
• Рентгенографія. На синусит вказує рідина, що виявляється, кісти і набряклість слизової.
• Комп'ютерна томографія. Вона вважається найінформативнішим методом, т.к. дозволяє пошарово оцінити будову всіх пазух, навіть найважче доступної – клиноподібної.

Однак у дітей для об'єктивної діагностики найчастіше проводиться передня та задня риноскопія із застосуванням ендоскопічного обладнання. Таке дослідження добре переноситься та дозволяє отримати максимум цінної інформації.

Методи лікування

Більшість пацієнтів ставлять знак рівності між поняттями «лікування синуситу» і «прокол пазухи», який медичною мовою називається пункцією. Проте в сучасній отоларингології стандарти лікування цього захворювання за останні десятиліття зазнали суттєвих змін. Отоларингологія стала менш інвазивною. А це означає, що пункцію проводять лише у важких випадках синуситу, коли є гнійні виділення, що перешкоджають проникненню лікарського препарату в осередок запалення. Тому не чекайте, що нежить пройде сам собою – вчасно звертайтеся до фахівця, щоб консервативне лікування було ефективним, а пункція не знадобилася.

Хірургічне

Пункція запаленої пазухи проводиться тільки у виражених змінах у пазусі, великої кількості гнійного вмісту в пазусі та неефективності консервативного лікування, а також при високому ризику розвитку ускладнень. У Центрі малотравматичної хірургії пункція виконується під адекватним знеболенням. При цьому пазуха повністю санується (видаляється весь патологічний вміст), промивається розчином антисептика, можуть бути введені антибактеріальні, протинабрякові, муколітичні препарати.

Крім пункції, хірургічне лікування може проводитися з урахуванням виявленої супутньої патології:
• якщо в пазусі є міцетома («грибкова куля») – проводиться її видалення;
• якщо викривлена ​​перегородка носа – її пластика;
• якщо є патологічні булли в носових ходах – їхнє видалення тощо.
Всі хірургічні втручання проводяться ендоскопічними методами із щадним впливом на здорові тканини та радикальним розв'язанням наявної проблеми.

Анестезіологи Центру малотравматичної хірургії Клініки СИМБІОТИКА підбирає найбільш ефективний та безпечний метод знеболювання.

Консервативне

Консервативне лікування неефективне і може розглядатись лише як підготовка до хірургічного лікування.

Профілактика

Щоб знизити ризик переходу риніту в синусит, оториноларинголог радять дотримуватися простих правил.
Правило №1. Не використовуйте без консультації з фахівцем для закопування в ніс судинозвужувальні краплі. Вони хоч і зменшують набряк, але призводять до звикання, тому нежить може посилитись, особливо на тлі тривалого застосування (5-7 днів і більше).
Правило №2. Провітрюйте приміщення щодня незалежно від пори року. Так ви зменшите чисельність патогенних мікроорганізмів у повітрі. Тому ризик приєднання додаткової інфекції, яка ще більше підриває здоров'я, буде мінімальним.
Правило №3. Вчасно відвідуйте стоматолога. Каріозні зуби можуть бути джерелом запального процесу, що розвивається у пазусі.

Експертна думка спеціаліста

Тривалий нежить може бути ознакою синуситу – запалення пазух носа. У дорослих синусит зустрічається набагато частіше, ніж у дітей!! Пік захворюваності посідає осінньо-зимові місяці, коли вперше розвивається гострий синусит або загострюється хронічний. Чим раніше буде розпочато лікування, тим більше ймовірності досягти повного одужання або стійкої ремісії. Якщо затягувати зі зверненням до отоларинголога, то на певному етапі може знадобитися проведення пункції ураженої пазухи.
Федорів Любомир_edited.png

Любомир ФЕДОРІВ

лікар-отоларинголог

Реабілітація

Після хірургічного втручання отоларингологи зазвичай дають такі рекомендації, які допоможуть прискорити одужання та загоєння тканин:
• стежте за гігієною порожнини носа та рота;
• обмежте інтенсивні фізичні навантаження;
• не приймайте гарячу ванну, не відвідуйте сауну;
• не засмагайте, зокрема. у солярії.
Про зняття обмежувальних заходів та повне одужання лікар повідомить після контрольного огляду.

bottom of page