top of page

Запис online, це швидко та безпечно

судинка2.jpg

Аневризма аорти

Аорта - це головна кровоносна магістраль організму по якому кров постачається від серця до тканин і органів.

 

Вона розгалужується як дерево, спочатку - на великі гілки (стовбури), потім на більш дрібні гілки і гілочки, і умовно поділяється на кілька частин або відділів:

1. Висхідний відділ аорти - це ділянка від аортального клапана до плече-головного стовбура.

2. Дуга аорти являє собою короткий відділ, від якого відходять всі судини, що живлять руки і голову (плече-головні артерії). Вони анатомічно утворюють дугу, що сполучає висхідний і спадний відділи аорти.

3. Спадний (грудної) відділ аорти починається від гирла лівої підключичної артерії і триває до діафрагми.

4. Нижче діафрагми і до роздвоєння аорти (біфуркації) розташовується черевної відділ аорти.

 

Розподіл аорти на відділи дуже важливо для оцінки ризику і вибору оптимальної тактики лікування у пацієнтів з аневризмами аорти.

Причини розширення аорти

Вроджені системні захворювання сполучної тканини: синдром Марфана, Елерса - Данлоса, викликані генетичними змінами, при яких стінка аорти має неправильну будову і здатна стати причиною розвитку аневризми.

 

Набуті захворювання, що викликають аневризматичні зміна стінки аорти: найчастіше це - атеросклероз. Близько 80% всіх ускладнених аневризм аорти - аневризми, викликані атеросклеротичним процесом, який призводить до ослаблення стінки аорти, і неможливості витримувати нормальне кровоносний тиск, і як наслідок - до розширення її.

 

Рідше аневризма аорти розвивається при запальних захворюваннях, викликаних зовнішніми агентами (сифіліс, грибкова інфекція, туберкульоз) або при аутоімунних захворюваннях (неспецифічний аортоартеріїт).

 

Симптоми аневризми аорти

На жаль, діагноз аневризми аорти не завжди може бути встановлений в «холодний період» (до розвитку ускладнень), так як це захворювання зазвичай протікає безсимптомно. Найчастіше її виявляють випадково при виконанні флюорографії, ультразвукових або томографічних досліджень, виконаних у зв'язку з іншими захворюваннями. Лікування аневризми висхідного відділу аорти до розвитку ускладнень набагато безпечніше для пацієнта, тому в ранній діагностиці аневризми аорти важливе значення надається плановій диспансеризації.

 

Варто зазначити, що кожен сотий пацієнт, який помер раптово - помирає від розшарування аорти.

 

Скарги зазвичай з'являються, коли аневризма починає розшаровуватися або, збільшуючись, здавлює навколишні органи і тканини. З'являється біль або порушення функцій тих органів, які розташовуються в області аневризми. Спочатку це не носить яскравого характеру і, тому, не насторожує ні пацієнта, ні лікаря.

 

Однак, біль посилюється при розвитку цих смертельно небезпечних ускладнень аневризми аорти - це одна з найбільш сильних болів, яку може мати людина. Вона локалізується в грудях, якщо аневризма розташовується в висхідному, низхідному відділах або в її дузі, або в животі, якщо вона утворилася в черевному відділі. Характерна різка слабкість, блідість, нерідко людина втрачає свідомість.

 

Порушення кровопостачання органів, що знаходяться в зоні розриву аневризми або розшарування аорти (головний або спинний мозок, нирки, кишечник, верхні або нижні кінцівки) - призводить до втрати функції цих органів, а великий обсяг крововтрати при розриві аорти - являє собою найбільш серйозну небезпеку. Для порятунку життя рахунок йде на хвилини. Якщо раннє хірургічне лікування недоступне, то смертність при розшаруванні аорти в перший день становить 1% на годину (одна людина зі ста помирає щогодини). Протягом першої доби від розшарування аорти гине 33% пацієнтів, 50% хворих протягом 48 годин і 75% - протягом двох тижнів. Тільки раннє хірургічне втручання дає можливість врятувати значну частину хворих.

 

Методи лікування аневризми аорти

Основний метод лікування аневризми будь-якого відділу аорти - це хірургічний. Сенс методу полягає в заміні розширеного ділянки аорти з метою запобігання його подальшого розтягування і розриву. Для заміни аорти використовуються два способи - ендоваскулярний (внутрішньо-судинний) метод з використанням спеціального внутрішньо-судинного протеза (стент-графта), і відкрита операція -протезування аорти.

 

Для кожного методу є свої показання, і кожному з них притаманні свої переваги і недоліки.

 

Переваги хірургічного методу полягають в його універсальності, тобто можливості виправлення всіх порушень, пов'язаних з аневризмою аорти, незалежно від відділу і характеру ураження. Наприклад, при аневризмі висхідного відділу аорти та ураженні аортального клапана проводять протезування аорти, аортального клапана в поєднанні з коронарним шунтуванням.

 

Для проведення операції на висхідному відділі аорти та її дузі необхідне застосування штучного кровообігу, системної гіпотермії і часто - повної зупинки кровообігу.

Показання до оперативного лікування

  • поперечний розмір аневризми,

  • темп зростання аневризми;

  • формування ускладнень даного захворювання.

Для кожного відділу аорти існує критична межа поперечного розміру аорти, після досягнення якого ризик розриву аорти статистично достовірно збільшується. Так, для висхідного і черевного відділу аорти небезпечним в плані розриву є поперечний діаметр аневризми 5 см, для грудного відділу аорти - 6 см. Якщо діаметр аневризми збільшується більш ніж на 6 мм за 6 міс, то це теж є показанням до операції. Загрозливими в плані розриву і розшарування аорти є також мішкоподібна форма аневризми і розширення аорти менше того діаметра, який є показанням для операції, але супроводжуються болями в місці розширення. Розшарування і доконаний розриви аневризм є абсолютними показаннями до екстреної операції.

Про види операцій на аорті читайте тут >>>.

Показання до хірургічного лікування визначає судинний хірург після проведення консультації, лабораторних та інструментальних досліджень.

 

Для успішного виконання операції і мінімізації ризику ускладнень, необхідна злагоджена взаємодія команди кардіолога, кардіохірурга та анестезіолога. В Клініці СИМБІОТИКА працює саме така команда професіоналів, готових допомогти кожному пацієнту в боротьбі з серцево-судинними захворюваннями.

bottom of page