top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Асептичний некроз човноподібної кістки

Загальна інформація

Асептичний некроз човноподібної кістки - це одне з ускладнень травм зап'ястя, при якому фрагмент кісткової тканини піддається дегенерації.

Лікуванням захворювання займається лікар-травматолог чи ортопед.
Патологія найчастіше зустрічається у чоловіків 20-40 років, які займаються ручною працею. Уражається переважно домінуюча рука. У 10% випадків спостерігається двосторонній некроз.
На травми кисті припадає близько третини всіх пошкоджень опорно-рухового апарату. Домінуючими є пошкодження човноподібної кістки. Вона розташована в першому ряду зап'ясткових кісток, з'єднується з променевою кісткою і легко травмується при надмірному навантаженні на зап'ясті або при падіннях на відкриту долоню.

Особливістю кістки виступає недостатньо розгалужена судинна мережа. У разі перелому кісткові фрагменти можуть залишитись без повноцінного харчування, що створює сприятливі умови для розвитку ускладнень. Найчастіше спостерігається розвиток хибного суглоба (кісткові фрагменти повністю не зростаються, між ними залишається щілина, що призводить до появи патологічної рухливості). У 15-30% випадків травма ускладнюється некрозом човноподібної кістки.
У ряді випадків перелом виступає наслідком локальних дегенеративних змін кістки (хвороба Кінбека). Природа розвитку не встановлена. Дегенерацію кісткової тканини пов'язують з порушеннями трофіки даної ділянки через мікротравми, особливості анатомії ліктьової кістки, а також в результаті недіагностованих переломів.

Види

Некротичні розлади у човноподібній кістці без лікування умовно проходять п'ять послідовних стадій. Визначивши етап розвитку хвороби Кінбека можна оптимізувати тактику лікування. Патологію класифікують, виходячи з рентгенологічних ознак:


Перша стадія. Симптоми патологічних змін кістки не визначаються на рентгенограмі.

Друга стадія. Імпресійні переломи кістки, що супроводжуються зміною кісткового малюнка, при цьому виявляються осередки затемнення. Спостерігається слабка деформація кістки.

Третя стадія. Деформації стають вираженішими, розширюється суглобова щілина. Патологічні зміни торкаються хряща і підлягає (субхондральну) пластину.

Четверта стадія. Півмісячна кістка фрагментується по вертикалі.

П'ята стадія. Через невідповідність суглобових поверхонь з'являються ознаки артрозу, що деформує (руйнування хрящової пластини, що покриває суглобові поверхні кістки).


Кістковий некроз після перелому протікає по дещо іншому механізму, але при цьому також виділяють 5 стадій:

Перша стадія. Остеопороз. Уламки кістки піддаються резорбції.

Друга стадія. Кістка зменшується в обсягах.

Третя стадія. Кістка фрагментується з грубими змінами форми та втратою кортикального шару.

Четверта стадія. Склеротичні зміни із проявами остеоартрозу.

П'ята стадія. Деформуючий артроз зап'ястя з вираженою зміною форми кісток та об'ємів суглоба.


Симптоми асептичного некрозу човноподібної кістки

Некроз – це динамічний процес. У разі коли йдеться про посттравматичне ускладнення, симптоми з'являються поступово. Основною ознакою є ниючі болі в області зап'ястя, а також локальний набряк по серединній лінії з тильного боку руки.

При прогресуванні хвороби Кінбека болі слабо виражені, ниючі, минущі. Дискомфорт посилюється при навантаженні чи після роботи руками. Приступоподібний біль виникає у момент перелому. Її інтенсивність суттєво нижча, ніж при класичних ушкодженнях кісток.

Може спостерігатися обмеження рухливості зап'ястя, порушення згинання та ротації пальців, відсутність контурів сухожиль.


Причини

Основною причиною розвитку некрозу човноподібної кістки є пізнє звернення до лікаря щодо травми кисті. Патологія виступає віддаленим наслідком травми, тобто може проявитися через тривалий час. Найчастіше сам пацієнт уже забуває про ушкодження. Не маючи всі дані анамнезу, лікар може недооцінити клінічну ситуацію, неправильно призначити обстеження, встановити невірний діагноз (часто асептичний некроз можуть прийняти за артроз, розтягнення зв'язок зап'ястя). Згодом патологічні зміни лише ускладнюються, що негативно впливає на прогноз.


Причин розвитку хвороби Кінбека досі не встановлено. Захворювання, як правило, пов'язують із мікроциркуляторними порушеннями.


Діагностика

Асептичний некроз човноподібної кістки діагностують за допомогою візуалізуючих діагностичних процедур. Як скринінгове дослідження проводять рентгенографічне сканування променево-зап'ясткового суглоба в трьох проекціях. Ознаками некротичних змін виступають зміна форми та структури кістки, вдавлені переломи, фрагментарна поразка, ознаки остеоартрозу. При стерті симптоматиці клінічну ситуацію деталізують за допомогою КТ або МРТ. Магнітно-резонансна томографія дозволяє відрізнити некроз від ушкоджень зв'язок, гігром, стенозуючого лігаментиту та ін.

Методи лікування

Некроз човноподібної кістки лікується виключно хірургічним шляхом. Операції спрямовані на відновлення васкуляризації (кровопостачання та трофіки) пошкодженого фрагмента кістки. Методику проведення втручання підбирають у персональному порядку з урахуванням стадії розвитку некрозу, стану інших кісток зчленування та загального рівня здоров'я.

ʼ

Процедура проводиться амбулаторно під місцевою анестезією і передбачає встановлення на зап'ястя дистракційного апарату зі спицями на 6-8 тижнів.


Лікування доповнюють спеціальними вправами та фізіопроцедурами. Після зняття апарата на зап'ястя накладають задню гіпсову лонгету. Лікувальну фізкультуру та фізіотерапію продовжують до повного одужання. Надалі пацієнту слід поступово збільшувати навантаження суглоб.


Сучасним методом надання допомоги при асептичному омертвінні човноподібної кістки виступає заміщаюча пластика сухожильно-кістково-кістковим трансплантатом. Некротизований фрагмент кістки видаляють, готують суглобові поверхні інших кісток, після чого встановлюють аутотрансплантат.


Імплант і фрагмент човноподібної кістки фіксують гвинтом для створення компресії. Операція допомагає позбутися хронічного болю і відновити функції зап'ястя.


Профілактика

Щоб запобігти некрозу човноподібної кістки, слід дозувати навантаження на зап'ястя і уникати травм кисті. У разі пошкодження або безпідставного виникнення болю будь-якої інтенсивності потрібно звернутися до лікаря. Своєчасний початок лікування перелому човноподібної кістки дозволяє повністю відновити її трофіку та уникнути ускладнень.

Експертна думка лікаря

Хвороба Кінбека трапляється дуже рідко. Куди частіше лікарі стикаються з омертвінням човноподібної кістки після травм руки без своєчасного лікування. Потрібно розуміти, що кістки зап'ястя дуже дрібні та тендітні, тому легко можуть бути пошкоджені при специфічних рухах долонями або при падінні на витягнуту руку.


Краще не зволікати та звернутися за допомогою відразу після травми. Обстеження покаже, чи є перелом і дозволить вчасно розпочати лікування. Зволікання є небезпечним для пацієнта істотним зниженням функцій зап'ястя, що неодмінно впливає на працездатність та загальну якість життя. Некроз човноподібної кістки лікується хірургічним шляхом, за умови, що патологія виявлена ​​вчасно.

Олександр Волков

Лікар ортопед-травматолог

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація

Хірургічне лікування потребує госпіталізації пацієнта на 3 дні. Після операції зап'ясток іммобілізують гіпсовою пов'язкою на 5 тижнів. Потім роблять контрольну рентгенографію у двох проєкція. При успішній консолідації (загоєнні) кісток гіпс знімають, а пацієнту призначають лікувальну фізкультуру відновлення функцій суглоба.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page