дата оновлення: 24/10/2022
Головна › Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
Розриви та пошкодження сухожиль
Загальна інформація
Ушкодження сухожиль м'язів є травматичним порушенням їх анатомічної цілісності внаслідок прямого або непрямого травмуючого впливу. Може виникати на різних видах м'язів у місцях його прикріплення до кістки, у важких випадках може спостерігатися повний розрив.
Травми сухожильно-зв'язувального апарату - одне з найчастіших ушкоджень у спортивній та побутовій фізичній активній діяльності людини. Виникають при високому разовому навантаженні, в результаті циклічного надлишкової перенапруги або через дегенеративно-дистрофічні зміни, пов'язані з захворюванням, віком або способом життя.
Види ушкоджень сухожиль м'язів
У тілі людини є безліч сухожиль, що є сполучною м'язовою тканиною для кріплення м'язів до кісток і передачі силових зусиль. Класифікація пошкоджень м'язових сухожиль проводиться за кількома критеріями.
За цілісністю шкірних покривів - закриті підшкірні та відкриті. Останні, своєю чергою, можуть ускладнюватись ушкодженнями нервових волокон, судин та гнійними процесами.
За тяжкістю ушкодження – часткові та повні розриви.
Локально ізольовані, множинні та поєднані з іншими травматичними ушкодженнями.
За давністю - свіже пошкодження (менш як 3 днів), несвіже (до 3 тижнів), застаріле (старше 3 тижнів).
Симптоматика
До загальних симптомів для всіх пошкоджених сухожиль належать:
гострий біль;
часто - хрумкий звук розриву в момент травми;
гематома, сильний набряк;
порушення рухливості, виражений больовий синдром під час руху.
Існують також специфічні симптоми, залежно від виду пошкодженого сухожилля.
Діагностика ушкоджень сухожильних волокон
Початковий діагноз ставиться за результатами огляду у травматолога-ортопеда на основі скарг пацієнта, зовнішніх ознак, амплітуди скорочення та хворобливості м'яза, пальпації та специфічної симптоматики.
Зокрема, при травмі ахіллесового сухожилля (зустрічається частіше за інших) у місці ураження утворюється поглиблення, яке може промацуватися при пальпації, також є позитивний результат ефекту Томпсона — стопа не реагує рефлекторним згинанням при натисканні на ікру хворої ноги. Для уточнення діагнозу та отримання повної інформації про стан тканин пошкодженого м'яза призначається УЗД. У деяких випадках, зокрема, при показаннях до хірургічної операції може знадобитися комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія.
Хірургічне лікування
У разі тяжкого ушкодження сухожиль м'язів із розривом необхідна хірургічна операція. Залежно від часу поводження та характеру ушкодження (травма, запалення або дистрофічні зміни) травматологи-ортопеди клініки виконують такі види операцій.
Шов сухожилля
Найбільш часто виконувана хірургічна процедура є кращою при травматичному характері пошкоджень сухожиль м'язів. Операція полягає у зшиванні пошкоджених сухожиль з використанням спеціального шовного матеріалу. Існує кілька різновидів сухожильних швів, вибір яких залежить від локалізації, виду навколишніх тканин, збереженої амплітуди скорочень м'язів на рівні ушкодження та давності отриманої травми.
Пластика сухожиль
Дана методика застосовується при застарілих ушкодженнях сухожильних волокон м'язів внаслідок запальних та дистрофічних процесів, наявності внутрішніх протяжних рубців. Метою оперативного втручання є заміна дефектних тканин на біологічні чи синтетичні трансплантати.
Хірургічне втручання дозволяє відновити функціонал пошкодженого сухожилля та значно покращити результати консервативної терапії, а у багатьох випадках є єдиним методом лікування патології.