top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Розрив бічної зв'язки колінного суглоба

Загальна інформація

Пошкодження зв'язок – одна з найпоширеніших травм коліна, що частіше зустрічається у молодих, активних людей через спортивні вправи або побутові заняття. Розрив бічної (колатеральної) зв'язки виникає при короткочасних, але підвищених навантаженнях на колінний суглоб: стрибках, різких поворотах, падіннях, сильних забитих місцях, неприродних згинах кінцівки.

Види

За обсягом та локалізації ушкодження виділяють повний та частковий розрив внутрішніх або зовнішніх бічних зв'язок колінного суглоба. Повний розрив характеризується роз'єднанням зв'язки на частини або відділенням тканин від місця кріплення. Часткове ушкодження супроводжується надривом волокон, який нерідко сприймають розтягування.


Залежно від причин виникнення розриви зв'язок бувають:

  • травматичними, коли причиною захворювання стало підвищене навантаження на суглоб;

  • дегенеративними, коли пошкодження були спричинені зміною суглобових структур внаслідок дегенеративних змін, захворювань, вікових факторів.


Симптоми

Ушкодження бічних зв'язок колінного суглоба супроводжується характерними симптомами:

  • сильним, різко виниклим болем, який згодом проявляється і в стані спокою;

  • набряком м'яких тканин у районі коліна, що поширюється на сусідні області;

  • місцевими підшкірними крововиливами;

  • хворобливістю при дотику;

  • утрудненою рухливістю суглоба.


У деяких випадках розрив волокон супроводжується зовнішньою деформацією контурів коліна, іноді з'являється характерний хрускіт, клацання при спробах руху.


Діагностика

Симптоми розриву бічних зв'язок схожі з ознаками інших травм колінного суглоба: переломами, розтягуваннями, вивихами та візуального огляду для постановки точного діагнозу недостатньо. Уточнити характер та локалізацію патології, виявити можливі супутні травми допомагають:

  • рентгенологічне обстеження у двох проєкція[;

  • УЗД м'яких тканин;

  • комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія у разі великих пошкоджень.


Призначається також комплекс стандартних лабораторних досліджень: загальний та біохімічний аналіз крові, аналіз сечі, пункція при великому скупченні крові у порожнині суглоба.

Операції при розриві бічних зв'язок колінного суглоба

Нехірургічне лікування травм бічних зв'язок колінного суглоба можливе лише за неповних розривів до 50% пошкодження загального обсягу волокон. В основному показана симптоматична підтримка з повною іммобілізацією кінцівки.


У разі, якщо консервативна тактика не дає бажаного результату, відбувся повний розрив колатеральних зв'язок або відокремлення тканин від місця кріплення, показано хірургічне лікування.


Артроскопічна пластика. Передбачає реконструкцію травмованого зв'язування за допомогою трансплантатів, взятих у самого пацієнта, запозичених у донора або з біосинтетичних матеріалів.


Остеосинтез. Процедуру показано при повному відриві волокон від місця фіксації. Фрагмент зв'язки у разі закріплюється з допомогою спеціальних гвинтів до природного зрощення.


У деяких ситуаціях після такої травми спостерігається об'ємне рубцювання тканин, що призводить до зниження еластичності та функції зв'язок, нестабільності колінного суглоба. Усунути небажані наслідки патології можна за допомогою реконструктивної пластики – переміщення точки кріплення волокон у вигідніше положення.

Експертна думка лікаря