top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Розрив передньої хрестоподібної зв'язки коліна

Загальна інформація

Основним завданням передньої хрестоподібної зв'язки є утримання гомілки у стабільному положенні. Вона перешкоджає зміщенню кісток уперед під час ходьби та опори на ногу. Розрив передньої хрестоподібної зв'язки коліна в більшості випадків відбувається в результаті падіння або прямого, спрямованого удару. Найчастіше з такою травмою стикаються представники контактних та екстремальних видів спорту.

Види

За характером пошкоджень колінного суглоба розрізняють частковий та повний розрив волокон, по локалізації – травму передньої та задньої хрестоподібної зв'язки. Порушення цілісності передньої зв'язки в основному пов'язане з тиском, наданим на внутрішню поверхню гомілки, задня область частіше ушкоджується при різкому розгинанні коліна або внаслідок удару по передній частині гомілки.


Симптоми

Основні ознаки розриву передньої хрестоподібної зв'язки – гострий біль у колінному суглобі відразу після пошкодження. Іноді можна почути характерне клацання або хрускіт у момент удару.


Додатковими симптомами є:

  • припухлість в місці травми;

  • підшкірна гематома;

  • відчуття нестійкості, «підламування» ноги під час ходьби чи бігу;

  • неприродна рухливість гомілки (так званий «синдром висувної скриньки»).


Застарілий розрив хрестоподібних зв'язок проявляється підвищеною стомлюваністю кінцівки після ходьби, неможливістю сісти на одній нозі, регулярними болями в коліні, попереку та стегні.


Діагностика

Під час очного огляду ортопед оцінює зовнішні ознаки ушкодження, проводить пальпацію та низку фізикальних тестів для визначення характеру травми. Для уточнення особливостей та локалізації розриву виконується рентгенологічне обстеження у кількох проєкціях. Оцінити кровопостачання у розрядженій ділянці та ступінь пошкодження м'яких тканин допомагає УЗД-діагностика. У складних випадках при значній травмі показано МРТ або КТ. Додатково проводиться низка лабораторних досліджень крові та сечі, при необхідності призначається пункція синовіальної рідини та інші специфічні тести.

Операції при розриві передньої хрестоподібної зв'язки

Консервативна тактика раціональна лише у разі неповних ушкоджень без додаткових травм. Хірургічне лікування розриву передньої хрестоподібної зв'язки передбачає з'єднання розірваних або фіксацію повністю відірваних волокон. Для цього використовуються:

  • артроскопічна пластика – методика, за якої за допомогою ендоскопічного обладнання проводиться відновлення анатомічних структур за допомогою аутотрансплантату, донорського чи синтетичного матеріалу;

  • остеосинтез – процедура, під час якої відірвані волокна закріплюють з допомогою спеціальних фіксаторів.


Відкриту пластику проводять дуже рідко при великих пошкодженнях хрестоподібних і бічних зв'язок, меніска.

Експертна думка лікаря

Багато пацієнтів несерйозно ставляться до реабілітації, вважаючи, що операція вже все виправила, і можна повертатися до звичного способу життя. Важливо розуміти, що раннє чи надмірне навантаження на коліно призведе до повторної травми зв'язок, яку усунути буде набагато складніше.

Олександр Волков

Лікар ортопед-травматолог

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація

Термін відновлення після розриву передньої хрестоподібної зв'язки залежить від вихідних симптомів, тяжкості ушкодження колінного суглоба, проведеного лікування, особливостей здоров'я пацієнта.


Перші 2-5 діб показано спостереження у стаціонарі. Надалі реабілітація проходить у домашніх умовах з дотриманням рекомендацій лікаря. Протягом першого тижня після операції потрібно максимально обмежити рухову активність та тримати ушкоджену кінцівку у підвищеному положенні. Через 1-1,5 тижня можна приступати до лікувальної фізкультури та поступово розробляти коліно; додатково лікар призначить комплекс фізіотерапевтичних процедур.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page