top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Ушкодження сухожиль кисті

Загальна інформація

Ушкодження сухожиль - одна з найпоширеніших травм кисті руки, що веде до утрудненого згинання пальців, втрати дрібної моторики та інших функціональних порушень.
Причиною патології може стати різана або колота рана долоні, попадання кисті в механізми, що рухаються, складні переломи.

Види

Сухожилля – анатомічні структури, які надійно поєднують кісткові та м'язові тканини. Вони відповідають за згинання та розгинання пальців, обертання та повороти кисті, стискання долонь.


Класифікація пошкоджень сухожиль у зоні кистей ґрунтується на типі травмованих волокон. Виділяють:

  • ушкодження сухожиль розгиначів;

  • пошкодження сухожилля згиначів.


Останні, своєю чергою, поділяються на три групи:

  • ізольовані травми поверхневого згинача;

  • ізольовані ушкодження глибокого згинача;

  • травми обох видів згиначів.


Симптоми

Основними ознаками травми сухожиль виступають:

  • відкрите поранення: проколи, порізи, вогнепальні рани;

  • утруднене або неможливе згинання пальців, що супроводжується больовими відчуттями;

  • інтенсивний біль у долоні;

  • оніміння кінчиків пальців на тлі утрудненого згинання фаланг.


Клінічні симптоми патології багато в чому залежать від місця локалізації ушкодження та ступеня травми. У деяких випадках больовий синдром слабкий, а рухова функція майже не порушена, що дає помилкову картину, схожу на інші види травм кисті.


Діагностика

Початковим етапом обстеження є уважний огляд пошкодженої кінцівки. Травматолог вивчає положення пальців, характер рани, якщо така є, уточнює обставини, за яких було отримано травму. Для оцінки тяжкості пошкоджень лікар проводить кілька тестів: просить пацієнта зігнути та розігнути пальці, стиснути долоні, зігнути певний палець під опором.


Додатково для більш детальної діагностики пошкодження сухожилля кисті та підбору оптимальної тактики лікування проводиться рентгенографія. У складних випадках вдаються до КТ, МРТ, прицільного дослідження за допомогою УЗД сегмента, на рівні якого діагностовано травму.

Операції при ушкодженнях сухожилля кисті

Консервативне лікування при пошкодженнях сухожиль кисті практично відсутнє і включає тільки надання першої допомоги та знеболювання. За будь-якого типу травми показано хірургічне втручання.


  • Пластика сухожилля. Методика полягає у відновленні повноцінних функцій кисті за допомогою впровадження аутотрансплантату або біосинтетичного матеріалу до зони ураження. Пластика показана при розривах, неправильному зрощенні зв'язок, розтягування та рубцювання тканини.

  • Шов сухожилля. Є відкрите втручання з накладенням спеціальних швів безпосередньо на пошкоджені сполучні волокна.


Варіант операції підбирається в залежності від характеру травми, віку та особливостей загального здоров'я пацієнта, супутніх патологій.

Експертна думка лікаря

Чим раніше буде проведено операцію, тим більше шансів на повне відновлення пошкоджених структур. Планові втручання виконуються на 5-8 день після травми, при екстрених показаннях, наприклад у разі порушення кровопостачання, травматичної ампутації, хірургічне лікування проводять негайно.

Олександр Волков

Лікар ортопед-травматолог

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація

Після закінчення операції пацієнт залишається у стаціонарних умовах. Протягом 1-2 днів проводиться антибактеріальна терапія, виконується профілактика тромбозів та інших необхідних медикаментозних заходів.


Загоєння сухожиль – досить повільний процес, що вимагає обережності та максимальної жорсткої фіксації. Протягом 4-6 тижнів пацієнту доведеться носити спеціальну шину або ортрез для повної нерухомості кисті.


Після зняття фіксаторів руку починають поступово розробляти за допомогою лікувальної фізкультури та інших фізіотерапевтичних методик.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page