top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Звичний вивих плечового суглоба

Загальна інформація

Звичним вивихом плечового суглоба, найрухливішого в людському тілі, називають його нестабільний стан, при якому зміщення суглобових поверхонь відбувається в результаті навіть невеликого фізичного навантаження, нерідко при звичайних рухах рукою, наприклад, при перевдяганні. Патологія виникає внаслідок пережитої раніше травми – удару в плече, невдалого падіння на витягнуту руку тощо.

Причиною звичного вивиху може стати невдале вправлення суглоба після травми або дегенеративні зміни суглобових тканин. Патологія зазвичай поводиться через пів року після травматичного епізоду, це досить небезпечний стан, що істотно знижує якість життя хворого і вимагає грамотного медичного лікування.

Види звичного вивиху

Як і за первинної травми плечового суглоба, у разі розрізняють такі підтипи звичних вивихів:

  • Передній. Найчастіший випадок, оскільки в задній частині плечова кісточка слабше укріплена зв'язками та сухожиллями і має менш розвинену головку дельтоподібного м'яза навіть у тих, хто займається спортом. Виникає при ударі, боротьбі, спортивних заняттях на кільцях або перекладині.

  • Задній. У цьому випадку ушкоджується передня частина суглобової капсули, і головка плечової кісточки неприродно розвертається назад. Рука за такого вивиху зсунута вперед і перебуває перед собою. Причиною може бути падіння на випрямлену руку або неправильний розподіл ваги штанги при жимі лежачи.

  • Нижній. Головка суглобової кістки переміщається під виїмку лопатки. Трапляється нечасто при руці, піднятій нагору, наприклад, при ходьбі на руках.


При звичному вивиху нерідко трапляється поєднання цих станів.


Симптоматика звичного вивиху

Симптоматичні прояви при звичному вивиху мають менш виражений характер, ніж первинна травма.

  • Больові відчуття. Можуть бути помірними або бути зовсім відсутніми, людина відчуває лише сильний дискомфорт в області хворого плеча. Чим частіше трапляється звичний вивих, тим слабкіше супроводжує його больовий синдром, це зумовлено супутніми патології дегенеративними процесами в хрящових тканинах і в усьому суглобовому апараті.

  • Зовнішня деформація. Звичний вивих помітний за незграбним контуром суглоба.

  • Порушення рухової функціональності через патологічно неправильне положення суглобових елементів, вимушений стан кінцівки. Рука найчастіше щільно притиснута до тулуба або відведена вбік.

  • Іноді — тимчасова втрата чи зниження чутливості руки (кисть, передпліччя, плече, шкірні покриви) через придушення нервового пучка.

  • Локальний набряк спочатку відсутня, але може розвинутися за відсутності адекватної допомоги чи невмілого самостійного вправлення. Згодом може перейти у велику гематому ураженої зони.


Діагностика звичного вивиху

При зверненні до травматолога на момент зміщення суглоба патологія легко діагностується під час огляду. У стані ремісії діагноз може бути утруднений навіть за великої кількості повторних вивихів в анамнезі та ставиться виходячи з інструментального обстеження. При огляді перевіряється чутливість шкірних покривів та виявляється можлива атрофія м'язів у ділянці хворого плеча. Також, може бути виявлено деяке обмеження рухливості, зумовлене напрацьованим руховим стереотипом - острахом спровокувати повторну травму.


Точний діагноз ставиться з урахуванням наступних інструментальних обстежень.


Рентгенографія плечового суглоба

Дає уявлення про стан щільних структур, проте звичайні дві проекції при деяких дефектах можуть бути недостатньо інформативними. Для їхньої діагностики використовуються спеціальні укладання пацієнта з певним положенням плеча.


УЗД суглоба

Може бути призначено для визначення цілісності тканин, запальних процесів, дегенеративних змін та супутніх судинних патологій.


Комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія

Якщо рентгенологічних даних недостатньо або хірургічна операція, пацієнту призначається ЯМРТ або МСКТ плечового суглоба. Може виконуватись з використанням контрастної речовини або без неї. Дозволяє докладно розглянути найдрібніші деталі та пошкодження, які неможливо виявити за допомогою рентгенівського чи ультразвукового дослідження.

Хірургічне лікування звичного вивиху плеча

Хірургічна операція є єдиним надійним засобом для лікування нестабільності плечового суглоба. Сучасна хірургія пропонує безліч оперативних методик усунення даної патології. Серед них — операції, спрямовані на зміцнення та фіксацію суглобової капсули, пластичні втручання із встановленням трансплантатів або без них, а також комбіновані техніки, що містять елементи різних методик.


Всі вони обмежують зайву рухливість готування плечового суглоба та виключають можливість повторних вивихів.


Одним із варіантів хірургічного лікування нестабільності плеча є артроскопічна операція, що виконується за допомогою спеціального інструменту — артроскопа через два невеликі розрізи в капсулі суглоба. Зображення операційного поля подається на екран у збільшеному вигляді, що підвищує точність дій хірурга та мінімізує операційну травму.


Однак при певних патологічних деформаціях суглоба виконання артроскопічної операції не є можливим і виникає необхідність відкритого хірургічного втручання.

Експертна думка лікаря

Консервативна терапія при нестабільності плечового суглоба здебільшого неефективна. Лише при свіжому первинному вивиху або малій кількості рецидивів (не більше трьох) можуть застосовуватись спеціальні лікувальні вправи, фізіотерапевтичні процедури та масаж з метою зміцнення м'язового каркаса плечового поясу. На весь період лікувальних заходів потрібні обмеження рухової активності.

З медикаментів можуть бути призначені нестероїдні, протизапальні препарати, анальгетики (при болючих відчуттях), хондропротектори для зміцнення зв'язок та покращення обмінних процесів, а також вітамінні комплекси з кальцієм.

У середньому курс консервативного лікування становить 2-3 місяці, але за його явної неефективності не варто зволікати з операцією.

Олександр Волков

Лікар ортопед-травматолог

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітаційний період

Після операції пацієнту призначається антибактеріальна, протизапальна, протитромбозна та симптоматична терапія. До 1-1,5 місяців показано носіння фіксуючого ортрезу, потім починається період активної реабілітації з відновлення повноцінних рухових функцій плечового суглоба — ЛФК, зокрема. виконується у басейні, масаж, фізіотерапія. Період повного відновлення амплітуди рухів зазвичай займає 3-8 місяців після операції.


Своєчасне звернення до травматолога та правильний підхід до лікування звичного вивиху плеча дають гарний прогноз на повне відновлення суглоба та повноцінної якості життя пацієнта.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page