дата оновлення: 24/10/2022
Головна › Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
Артроз колінного суглобу
Загальна інформація
Гонартроз - артроз колінного суглоба, відноситься до хронічних дегенеративних захворювань.
Захворювання торкається хрящових тканин, викликаючи поступове руйнування анатомічних структур, звуження суглобового просвіту та формування остеофітів (кісткових розростань). Несвоєчасне звернення до лікаря на пізніх стадіях артрозу колінного суглоба ускладнює лікування та може призвести до значного обмеження рухливості аж до інвалідності.
Види
Успішне лікування артрозу колінного суглоба безпосередньо залежить від ознак і симптомів, а й ступеня захворювання. Класифікація має на увазі виділення трьох стадій патології.
Перший ступінь характеризується початковими змінами в хрящовій тканині, які помітні лише на рентгенограмі. Видимо ознаки захворювання відсутні або виражені незначно.
Друга стадія супроводжується появою больових відчуттів під час підйому сходами, під час присідання, при активних фізичних навантаженнях. На рентгенограмі можна побачити звуження суглобової щілини, перші ознаки формування кісткових наростей, помітні осередки руйнування.
Третя стадія деформуючого артрозу колінного суглоба проявляється вираженими ознаками: болем, неможливістю зігнути чи розігнути коліно. На знімках відображаються сильне, іноді асиметричне звуження суглобової щілини, множинні остеофіти. Рух кінцівки при цьому дуже обмежений або навіть неможливий.
Крайній ступінь патології іноді супроводжується зрощенням кісткових структур, що візуально відбивається у вигляді сильної деформації колінного суглоба.
Симптоми
Захворювання розвивається поступово, викликаючи:
біль у коліні під час або після фізичних вправ, що зменшується у стані спокою;
ранкову скутість суглоба;
утруднене згинання та розгинання кінцівки;
набряклість, іноді почервоніння м'яких тканин навколо коліна;
кульгавість, явна зміна ходи;
видиму деформацію коліна.
У більшості випадків людина, яка страждає на гонартроз, при русі чує виразний хрускіт, клацання в коліні, що іноді супроводжується больовими відчуттями.
Діагностика
Спочатку проводиться візуальний огляд, що дозволяє оцінити видимі ознаки хвороби.
Лікар збирає детальний анамнез, що допомагає визначити можливі причини артрозу колінного суглоба та виявити супутні патології. В обов'язковому порядку виконується комплекс лабораторних досліджень: загальні аналізи крові, сечі, за потреби пункція синовіальної рідини.
Уточнити вигляд та особливості перебігу артрозу колінного суглоба допомагають інструментальні методики діагностики: УЗД, МРТ, КТ.
У ряді випадків показано діагностичну артроскопію, в ході якої лікар може детально розглянути пошкоджені структури за допомогою відеообладнання.
Операції при артрозі колінного суглоба
Тактика лікування повністю залежить від ступеня ураження колінного суглоба, причини артрозу та особливостей здоров'я пацієнта. Консервативні методи використовуються тільки на першій стадії захворювання, коли дегенеративний процес знаходиться на початкових етапах розвитку.
У разі артрозу колінного суглоба 2 та 3 ступенів показані хірургічні методи лікування, основним завданням яких є запобігати подальшому розвиткові захворювання та усунення наявних симптомів.
Ендопротезування. Полягає у заміні пошкодженої ділянки штучним аналогом.
Остеотомія. Передбачає висічення та розташування однієї з кісток під потрібним кутом для зменшення навантаження на кінцівку.
Артродезування. Нерухлива фіксація пошкодженої ділянки в одному положенні.
Артропластика. Направлена на моделювання нових суглобових поверхонь із запровадженням спеціальної прокладки між ними.
Експертна думка лікаря
Наслідки нелікованого артрозу колінного суглоба дуже плачевні.
Після обмеженими можливостями руху і болем розвивається повна нерухомість, що у більшості випадків веде до інвалідизації. Дуже важливо при найменших симптомах захворювання звертатися за допомогою до фахівців.
Анатолій Кандзюба
Лікар ортопед-травматолог, професор
Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація
Термін відновлення після гонартрозу та проведеного оперативного лікування індивідуальний та залежить від обраної методики, віку та особливостей здоров'я пацієнта. У цей період для запобігання прогресу патології бажано:
щодня розробляти коліно з поступовим збільшенням навантаження;
приймати призначені лікарем препарати;
проходити курс фізіотерапії та ЛФК.
Потрібно уникати травм, падінь, ударів, не перевантажувати ногу та регулярно проходити профілактичні огляди.