top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Перелом кісток долоні

Загальна інформація

Переломи кісток – одна з найчастіших травм кисті, яка потребує комплексної діагностики та негайного лікування.

Найчастіше причиною стають різкі удари: падіння, забиті місця, спроба людини захиститися, виставивши перед собою долоні.

Види

Як і будь-який інший тип перелому, травма кисті може бути закритою, коли м'які тканини не пошкоджені, і відкритою, при якій порушення цілісності кісткових структур видно неозброєним оком. Крім того, виділяють такі види переломів кісток кисті на руках:

  • зап'ястя, до яких відносяться травми човноподібної, півмісячної та горохоподібної кістки;

  • п'ясткових кісток;

  • пальців фаланг.


Кожен із переломів кісток кисті має свої специфічні особливості, що впливають на ознаки, тактику лікування та термін загоєння.


Симптоми

Загальними проявами травми кисті є:

  • сильний, пронизливий біль;

  • виражений набряк тканин, що поширюється на передпліччя;

  • обмежена рухливість руки;

  • поява гематоми чи синюшності на шкірі у сфері травми;

  • неприродна деформація кисті;

  • гаряча на дотик шкіра у районі ушкодження;

  • характерний хрускіт (крепітація) при спробі рухати пензлем або пальцями;

  • патологічна рухливість у місці перелому.


При відкритому зламі кисті головним симптомом стає рана на руці, в якій види уламки кісток.


Діагностика

Початковий діагноз встановлюється виходячи з очного обстеження. Травматолог оглядає пошкоджену кінцівку, з'ясовує обставини та час травми, оцінює скарги пацієнта. Оскільки ознаки закритого перелому кисті руки багато в чому схожі на вивих зап'ястя, проводиться додаткове дослідження за допомогою рентгенографії, яка виконується в декількох проєкціях.


Додатково проводиться комплекс базових лабораторних досліджень, за потреби у складних випадках пацієнта направляють на КТ або МРТ, проводять УЗД дрібних суглобів.

Операції при переломах кисті

Консервативна терапія проводиться лише щодо простих ушкоджень без усунення суглобів і кісткових уламків. У решті випадків показано хірургічне втручання.


Остеосинтез кісток. Процедура полягає у створенні сприятливих умов природного зрощування кісткових розломів. Для цього уламки скріплюються спеціальними пристроями та фіксуються в анатомічно правильному положенні.

Кісткова пластика. Передбачає розміщення здорової кісткової тканини пацієнта/донора або її штучних аналогів у ділянці травми, що прискорює процес зрощення та регенерації.


Артродез. Процедура показана при великих множинних багато осколкових ушкодженнях. Полягає у нерухомій фіксації кісток за допомогою штучних матеріалів у функціонально потрібному положенні. Рухи у суглобі у разі припиняються.


Ендопротезування. Виконується шляхом заміщення частини кісткових структур синтетичними імплантами.


У кожному конкретному випадку рішення про тактику хірургічного лікування приймається на підставі низки факторів: віку та стану пацієнта, характеру травми, можливих протипоказань та інших параметрів.

Експертна думка лікаря