Контрактурою Дюпюїтрена називають так звану «французьку» хворобу або долонний фіброматоз, який є формуванням рубцевої тканини на тлі укорочення долонних сухожиль.
Контрактура Дюпюїтрена провокує вимушене згинання фаланг, що відбивається у неприродному положенні кисті та неможливості повноцінно випрямити пальці.
Вирізняють чотири стадії контрактури Дюпюїтрена, кожна з яких характеризується своїми специфічними симптомами.
Контрактура Дюпюїтрена має свої специфічні ознаки, які легко відрізнити від клінічної картини інших захворювань.
Насамперед патологія проявляється зовнішніми змінами кисті: під шкірою на долоні в районі п'ястково-фалангових суглобів, як правило, 4 та 5 пальців, починає рости вузлик.
З часом освіта збільшується, шкіра в районі «гулі» стає більш щільною. Формування виразно помітне під час спроби розгинання фаланг. Сухожилля коротшають, що відбивається зовні в деформації пальців і кисті загалом.
Визначити патологію можна оглядом. На контрактуру Дюпюїтрена вказують:
Для підтвердження діагнозу використовують специфічні тести:
При необхідності виконують рентгенографію, МРТ чи КТ ураженої області, проводять стандартний комплекс лабораторних досліджень.
Контрактура Дюпюїтрена - прогресуюче захворювання. Гарантій, що після успішної операції не повернеться хвороба, дати неможливо. Дуже важливо відстежувати найменші зміни та регулярно проходити обстеження щодо нових ознак патології.
Після завершення операції пацієнт залишається під наглядом протягом доби. На долоню накладається туга пов'язка або гіпсова лонгета терміном на 1-2 тижні, в умовах стаціонару виконується антибактеріальна та протизапальна терапія.
Термін реабілітації залежить від стадії патології, обраної методики лікування та індивідуальних особливостей здоров'я пацієнта. На 12-14 день після операції шви знімають і поступово починають розробляти пензель за допомогою:
Загалом відновлення займає від 1 до 3 місяців. Як правило, функції кисті після операції повертаються у повному обсязі.
Консервативна тактика можлива лише на початкових стадіях захворювання. Основним методом лікування контрактури Дюпюїтрена є хірургічне втручання.
Дермофасціоектомія. Проводиться відкритим доступом, в ході якого лікарі досліджують патологічні ушкодження, видаляють ділянки рубцювання, що зрослися, тяжі нарости, при необхідності виконують пластику сухожиль і дермо-пластику.
Артродез. Методика нерухомої фіксації показана у разі, коли пошкодження необоротні. Травмовані пальці назавжди фіксують у випрямленому положенні.
Паралельно з хірургічним лікуванням проводять блокади гормональними препаратами, які уповільнюють прогрес захворювання.