top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Асептичний некроз таранної кістки

Загальна інформація

Таранна кістка - одна з кісток, що формують гомілковостопний суглоб, основним завданням якої є розподіл маси тіла на стопу. При несприятливих факторах, що викликають порушення кровопостачання цієї області, розвивається асептичний (ішемічний) некроз, і тканини таранної кістки починають поступово відмирати.

Види

Залежно від обсягу пошкоджень розрізняють малий, частковий та тотальний некроз. Виходячи з тяжкості порушень виділяють чотири стадії розвитку патології:

  • на першій стадії зміни незначні, що відбивається у періодичних болях, але ніяк не впливає на рухову здатність;

  • на другій стадії больовий синдром посилюється, у кістки з'являються дрібні тріщини, рух утруднюється;

  • на третій стадії спостерігається виражене ураження тканин, біль при цьому стає інтенсивнішим, не вщухає навіть у стані спокою, пересування сильно обмежується;

  • на четвертій стадії асептичного некрозу блок таранної кістки повністю руйнується, рухова функція відсутня.


Симптоми асептичного некрозу таранної кістки

Першими ознаками захворювання є відчуття оніміння, втрати чутливості в нижній частині гомілковостопного суглоба. З розвитком некрозу можна помітити набряк, блідість шкірних покривів, що свідчить про порушення кровопостачання тканин.


Надалі з'являється біль, що посилюється після бігу, ходьби, тривалого перебування стоячи. Шкіра в області пошкодження стає синюшною, значно знижується чутливість, з'являються судоми, при цьому пацієнт відчуває холод. Навіть нетривала прогулянка швидко втомлює, за рахунок посилення процесу некрозу наростає загальна інтоксикація, розвивається анемія.


Діагностика

Обстеження при підозрі на асептичний некроз таранної кістки гомілковостопного суглоба починається з візуального огляду. Лікар оцінює стан шкірних покривів, становище стопи, обережно проводить пальпацію.


Підтвердити діагноз допомагають інструментальні методи дослідження, до яких належать:

  • рентгеноскопія;

  • комп'ютерна томографія;

  • магнітно-резонансна томографія.


Додатково виконується базовий комплекс лабораторних аналізів, який допомагає визначити загальний рівень здоров'я пацієнта, виявити можливі запальні процеси в організмі та оцінити роботу системи кровотворення.

Операції при асептичному некрозі таранної кістки

Терапія залежить від ступеня захворювання. На 3-4 стадії асептичного некрозу, коли є серйозні порушення цілісності таранної кістки гомілковостопного суглоба, консервативна тактика нераціональна, показано оперативне лікування.


Асептичний некроз – досить складна патологія і вибір хірургічних методів терапії на пізніх стадіях обмежений двома оптимальними способами.

  • Ендопротезування. Методика полягає у повній або частковій заміні зруйнованих ділянок таранної кістки біосумісним штучним матеріалом.

  • Артродезування. Техніка ґрунтується на фіксації пошкодженої області в одному нерухомому положенні.


При незначних змінах можливе проведення кістково-хрящової аутопластики, тунелізації зони некрозу, алопластики.

Експертна думка лікаря

Асептичний некроз є небезпечним станом.


За несприятливих умов патологічний процес поширюється, що може призвести до розвитку гнійного запалення інфекційного характеру, сепсису і навіть летальному результату. При підозрі на це захворювання візит до лікаря відкладати в жодному разі не можна.

Анатолій Кандзюба

Лікар ортопед-травматолог, професор

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація

Відновлювальний період триває в середньому від 3 до 6 місяців, за умови повного дотримання лікарських рекомендацій. На час реабілітації необхідно:

  • виключити повноцінне осьове навантаження на пошкоджену ногу в перші тижні після операції, використовуючи допоміжні точки опори (милиці, спеціальні ортези);

  • розробляти гомілковостопний суглоб поступово та планомірно за допомогою лікувальної фізкультури без осьового навантаження;

  • регулярно проходити профілактичне обстеження.


Для контролю за захворюванням призначається повторне МРТ або КТ через 6-8 тижнів після операції.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page