top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Асептичний некроз головки стегнової кістки

Загальна інформація

Асептичним чи аваскулярним некрозом головки стегнової кістки (АНГБК) називають процес омертвіння кісткової тканини її поверхні на тлі порушених обмінних процесів та недостатнього кровопостачання. Термін асептичний означає, що некроз протікає без участі мікроорганізмів, тобто в стерильних умовах.

Стегнова кістка несе високе навантаження, під яким її уражена некрозом головка поступово руйнується, що призводить до повної інвалідності. Причиною цього важкого захворювання може стати травма, опромінення, зловживання алкоголем або кортикостероїдами, ударні фізичні навантаження, деякі захворювання або генетична схильність.

Види асептичного некрозу головки стегнової кістки

Фахівці класифікують АНГБК за трьома механізмами розвитку патології.

Травматичний - некроз кістки розвивається через травму (вивих, перелом, сильний забій).

Судинний – відбувається локальне порушення кровопостачання (звуження судин, тромбоз, підвищена в'язкість крові тощо) з наступними негативними явищами у кістковій тканині.

Механічний - "перевтома" кістки з подальшим компенсаторним звуженням судин і накопиченням продуктів розпаду.


По зоні ураження розрізняють такі 4 види асептичного некрозу:

  • Периферичний, що стосується зовнішнього відділу головки стегнової кістки, розташований безпосередньо під хрящем тазостегнового суглоба.

  • Центральний - уражається лише центр голівки.

  • Сегментарний - конусоподібний розвиток некрозу відбувається на невеликій ділянці верхньо-зовнішньої частини головки.

  • Повний, у якому некроз поширюється на всю поверхню головки кістки стегна.


Симптоми АНГБК

Ознаки асептичного некрозу головки стегнової кістки у дорослих залежать від стадії захворювання та включають такі порушення:

  • Початкова періодична болючого характеру в області стегна, яка може віддавати в поперек, коліно або криж.

  • Поява «стартових» болів, що виникають на початку руху, підйомі зі стільця чи ліжка тощо.

  • Постійний больовий синдром, що є спочатку під час будь-якого руху, а потім навіть у стані спокою (III-IV стадія).

  • Наростаюча кульгавість до неможливості ступити на хвору ногу.

  • Скутість рухів кульшового суглоба аж до повної втрати рухливості.

  • Атрофія м'язів хворої ноги, візуальне зменшення їхнього обсягу.


У міру розвитку захворювання хвора нога починає здаватися коротшою за здорову при рівному горизонтальному положенні тіла.


Діагностика захворювання

Діагностикою та лікуванням АНГБК займається лікар-ортопед. Під час первинного огляду виявляються скарги пацієнта, збираються дані про перенесені захворювання, травми, фактори негативного впливу, проводиться первинний огляд з виявленням функціональних можливостей та візуальних змін суглоба.


Уточнена діагностика включає ряд методів візуалізації проблемної області.


Рентгенівський знімок

Виконується у двох проекціях та дає уявлення про стан кісткової тканини. На початковій стадії захворювання може бути малоінформативним через поки що незначні зміни кістки і відсутність специфічних рентгенологічних ознак порушеного обміну речовин і кровообігу.


Мультиспіральна комп'ютерна томографія

Мультиспіральний томограф є сучасним високотехнологічним апаратом, оснащеним множинними рядами детекторів, що значно скорочує час діагностичної процедури і дозволяє підвищити дозвіл проділу для візуалізації структур товщиною менше зрізу, зокрема, малих кровоносних судин. Завдяки цьому цей вид діагностики дозволять виявити ранні стадії кісткового некрозу.


Ядерно-магнітна резонансна томографія (ЯМРТ)

Винятково інформативний метод апаратного дослідження, який дає можливість виявити ділянку асептичного некрозу на будь-якій стадії захворювання, отримати докладну інформацію про ступінь, локалізації та характер ураження.

Операції при АНДБК

План лікування асептичного некрозу головки стегнової кістки складається індивідуально залежно від причини захворювання, ступеня ураження тканин та конкретних симптомів. При ранньому виявленні патології достатньо консервативної терапії, що включає комплексну медикаментозну підтримку, фізіопроцедури, ЛФК.


При інтенсивному больовому синдромі та грубих порушеннях функцій тазостегнового суглоба показано хірургічну операцію. Залежно стану кістки можуть застосовуватися різні оперативні методики.


Декомпресія вогнища асептичного некрозу головки стегна

У ході втручання створюються нові канали кровопостачання пошкодженої ділянки та знижується внутрішній суглобовий тиск. Методика застосовна при ранній виявленій патології, коли симптоматика проявляється в основному больовим синдромом, а рентгенівський знімок ще не показує видимих ​​дегенеративних змін у суглобі, або вони мінімальні. Іноді операція виконується з профілактичною метою у разі медіального перелому стегнової кістки або з метою відстрочення ендопротезування у молодих пацієнтів.


Ендопротезування кульшового суглоба

Операція полягає у заміні втратив функціональність рідного суглоба на синтетичний протез і може виконуватися на будь-якій стадії розвитку захворювання. У зв'язку з розробкою сучасних моделей протезів, які застосовуються для молодих пацієнтів, ендопротезування на сьогоднішньому етапі є кращою методикою хірургічного лікування АНГБК.

Експертна думка лікаря

Асептичний некроз головки стегнової кістки – це патологія, яка може спричинити інвалідність пацієнта. Без лікування захворювання може розвиватися стрімко, і щодня зволікання може стати критичним.


Важливо звернутися до лікаря за найменшої підозри захворювання, а за наявності факторів ризику АНГБК регулярно проходити обстеження навіть за відсутності симптомів.

Анатолій Кандзюба

Лікар ортопед-травматолог, професор

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Післяопераційна реабілітація

Термін госпіталізації залежить від обсягу хірургічного втручання та зазвичай становить 5-7 днів, протягом яких пацієнт отримує інтенсивну терапію, системне лікування та весь необхідний догляд.


Рання реабілітація також включає спеціальну лікувальну фізкультуру.

На другу добу можна вставати та починати ходити за допомогою милиць, які через 1-1,5 місяці замінюються на тростину.


Самостійна ходьба з повним навантаженням на ногу та повернення до звичайного активного життя дозволяється через 2 місяці.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page