Остеонекроз або асептичний некроз виростків стегнової кістки належать до розряду серйозних дегенеративних патологій, результатом яких може стати повна втрата рухливості суглоба.
Причиною захворювання стає порушення кровообігу, що призводить до збою обмінних процесів та поступового відмирання хрящової та кісткової тканини.
У розвитку асептичного некрозу виростків стегна можна виділити чотири стадії, кожна з яких має характерні клінічні прояви.
Основною ознакою асептичного некрозу латерального та медіального виростків стегна стає біль, який спочатку локалізується в ділянці коліна, а в міру розвитку патології поширюється в район стегна та паху. Дискомфорт та неприємні відчуття помітно посилюються під час фізичних навантажень: при ходьбі, бігу, їзді велосипедом, присіданнях. Згодом біль починає турбувати пацієнта навіть у спокійному стані чи під час сну.
Характерним симптомом захворювання є ранкова скутість, яка при великому ураженні може тривати більше години. Додатковою ознакою виступає кульгавість і, як наслідок, зміна ходи.
На ранніх етапах формування асептичний некроз можна виявити тільки за допомогою магнітно-резонансної томографії або сцинтиграфії. При більш широкому процесі визначити об'єм та локалізацію пошкоджень можна за допомогою рентгенологічного обстеження та КТ.
Під час очного огляду лікар збирає детальний анамнез, оцінює функції кінцівки та загальний стан пацієнта. Проводиться стандартний ряд лабораторних аналізів.
Асептичний некроз розвивається досить швидко. Біль з'являється раптово, найчастіше на тлі повного благополуччя. Приймання знеболюючих препаратів купірує напад незначно і ненадовго. Дуже важливо за таких ознак звернутися за допомогою до фахівців, щоб уникнути тривалого лікування.
Термін відновлення залежить від багатьох факторів: віку та ваги пацієнта, проведеної техніки лікування, наявності інших захворювань опорно-рухового апарату. У середньому цей період займає від 3 до 6 місяців, у тому числі перші тижні пацієнт залишається під наглядом у стаціонарі.
Перед випискою кожного хворого розробляється індивідуальний план реабілітації, який може включати фізіотерапевтичні процедури, лікарські препарати, лікувальну гімнастику. У перші місяці після операції необхідно обмежувати навантаження на ногу, правильно харчуватися, уникати травм та падінь.
Консервативні методи терапії, що включають медикаментозну та фізіотерапевтичну підтримку, застосовуються лише на початкових стадіях патології. При подальшому розвитку асептичного некрозу виростків стегнової кістки показано хірургічне лікування.
В арсеналі фахівців кілька варіантів терапії:
Залежно від об'єму та локалізації асептичного некрозу ендопротезування може бути однополюсним, коли замінюється тільки медіальний або латеральний виросток стегнової кістки, і тотальним, при якому заміні підлягають усі структури.