top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Асептичний некроз виростків стегнової кістки

Загальна інформація

Остеонекроз або асептичний некроз виростків стегнової кістки належать до розряду серйозних дегенеративних патологій, результатом яких може стати повна втрата рухливості суглоба.

Причиною захворювання стає порушення кровообігу, що призводить до збою обмінних процесів та поступового відмирання хрящової та кісткової тканини.

Види асептичного некрозу виростків стегна

У розвитку асептичного некрозу виростків стегна можна виділити чотири стадії, кожна з яких має характерні клінічні прояви.

  • На першій стадії виникають мікроскопічні зміни у хрящовій тканині, які зовні ніяк не відбиваються.

  • На другій стадії пацієнт відчуває незначний дискомфорт під час ходьби, тривалого сидіння або перебування в положенні стоячи.

  • Третя стадія характеризується появою вираженого болю, що виникає під час руху і майже вщухає у стані спокою.

  • Четверта стадія супроводжується вираженим некрозом хрящової та кісткової тканини, що зовні відбивається у вигляді сильного болю, повної втрати функцій суглоба.


Симптоми некрозу

Основною ознакою асептичного некрозу латерального та медіального виростків стегна стає біль, який спочатку локалізується в ділянці коліна, а в міру розвитку патології поширюється в район стегна та паху. Дискомфорт та неприємні відчуття помітно посилюються під час фізичних навантажень: при ходьбі, бігу, їзді велосипедом, присіданнях. Згодом біль починає турбувати пацієнта навіть у спокійному стані чи під час сну.


Характерним симптомом захворювання є ранкова скутість, яка при великому ураженні може тривати більше години. Додатковою ознакою виступає кульгавість і, як наслідок, зміна ходи.


Діагностика

На ранніх етапах формування асептичний некроз можна виявити тільки за допомогою магнітно-резонансної томографії або сцинтиграфії. При більш широкому процесі визначити об'єм та локалізацію пошкоджень можна за допомогою рентгенологічного обстеження та КТ.


Під час очного огляду лікар збирає детальний анамнез, оцінює функції кінцівки та загальний стан пацієнта. Проводиться стандартний ряд лабораторних аналізів.

Операції при асептичному некрозі виростків стегна

Консервативні методи терапії, що включають медикаментозну та фізіотерапевтичну підтримку, застосовуються лише на початкових стадіях патології. При подальшому розвитку асептичного некрозу виростків стегнової кістки показано хірургічне лікування.


В арсеналі фахівців кілька варіантів терапії:

  • корегуюча остеотомія стегнової та великогомілкової кісток, в ході якої видаляються пошкоджені тканини;

  • ендопротезування, у процесі якого зруйновані ділянки кістково-хрящової тканини замінюються біосинтетичним матеріалом;

  • кістково-хрящова аутопластика, під час якої пошкоджену область замінюють трансплантатом із неконтактних зон виростків.


Залежно від об'єму та локалізації асептичного некрозу ендопротезування може бути однополюсним, коли замінюється тільки медіальний або латеральний виросток стегнової кістки, і тотальним, при якому заміні підлягають усі структури.


Експертна думка лікаря

Асептичний некроз розвивається досить швидко. Біль з'являється раптово, найчастіше на тлі повного благополуччя. Приймання знеболюючих препаратів купірує напад незначно і ненадовго. Дуже важливо за таких ознак звернутися за допомогою до фахівців, щоб уникнути тривалого лікування.

Анатолій Кандзюба

Лікар ортопед-травматолог, професор

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація

Термін відновлення залежить від багатьох факторів: віку та ваги пацієнта, проведеної техніки лікування, наявності інших захворювань опорно-рухового апарату. У середньому цей період займає від 3 до 6 місяців, у тому числі перші тижні пацієнт залишається під наглядом у стаціонарі.


Перед випискою кожного хворого розробляється індивідуальний план реабілітації, який може включати фізіотерапевтичні процедури, лікарські препарати, лікувальну гімнастику. У перші місяці після операції необхідно обмежувати навантаження на ногу, правильно харчуватися, уникати травм та падінь.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page