top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Артроз кульшового суглоба

Загальна інформація

Коксартроз або артроз кульшового суглоба - хронічне захворювання, що провокує поступове руйнування кісткової та хрящової тканини.

Розвивається хвороба повільно, починаючи з незначних змін у структурі хряща, і призводить до всього комплексу патологічних реакцій.

Види

Залежно від ступеня тяжкості виділяють три стадії артрозу тазостегнового суглоба.

  • На першій стадії пацієнт відзначає невелику болючість, дискомфорт у ділянці тазостегнового зчленування після тривалої ходьби, фізичних навантажень, підйому вгору. У деяких випадках неприємні відчуття можуть поширюватися на стегно та коліно.

  • Друга стадія характеризується посиленням дискомфорту, неможливістю відвести ногу убік без появи болю, що плавно переходить у зону паху та стегна. На рентгенограмі можна побачити ознаки кісткових розростань і явне звуження суглобової щілини.

  • На третій стадії пацієнт відчуває сильний біль при русі, який трохи вщухає у стані спокою. Хода змінюється, сповільнюється, ходити без тростини стає проблематично. На рентгенограмі чітко видно об'ємні ділянки ураження, остеофіти, кісткові кісти, у тяжких випадках ознаки анкілозу.


Через виникнення артроз кульшового суглоба буває також первинним, коли захворювання розвивається самостійно, і вторинним, якщо пусковим механізмом послужили травма, інфекція або ендокринні порушення.


Симптоми

Виявляється захворювання однаково в усіх випадках незалежно від вихідної причини патології. Основними ознаками артрозу тазостегнового суглоба є:

  • обмежена рухливість;

  • біль у районі тазу «стріляючого» характеру, що переходить у пах або стегно і посилюється до вечора;

  • укорочення ноги з пошкодженого боку, що спричиняє кульгавість, зміну ходи;

  • відчуття скутості, спазму м'язів після ходьби, бігу, підйому сходами, тривалого сидіння.


Коксартроз – хронічна патологія, що розвивається планомірно з чергуванням періодів загострення та ремісії.


Діагностика

На первинному прийомі лікар оцінює наявні клінічні симптоми артрозу кульшового суглоба, проводить пальпацію, дослідження обсягу руху та інші тести.


Інструментальна діагностика включає:

  • оглядову рентгенографію області тазу;

  • осьову рентгенографію;

  • УЗД м'яких тканин.

При необхідності виконується МРТ чи КТ, за показаннями призначається пункція суглобової порожнини. Додатково проводиться стандартний комплекс лабораторних досліджень.

Операції при артрозі кульшового суглоба

Загальною метою лікування при артрозі є усунення симптомів, збереження максимальної рухливості тазостегнового суглоба в залежності від ступеня тяжкості та запобігати подальшому розвиткові захворювання.


Консервативна тактика застосовується тільки щодо початкової стадії патології та включає медикаментозні засоби, методи фізіотерапії та використання ортопедичних конструкцій.


У разі виражених ушкоджень на 2 та 3 стадіях показано хірургічне втручання. До способів оперативного лікування належать:

  • остеотомія - операція, в ході якої стегнову кістку в проксимальному відділі штучно ламають, видаляють зайві ділянки та надають за допомогою фіксаторів їй нову форму;

  • артродез – методика, яка передбачає закріплення кульшового суглоба в нерухомому положенні;

  • ендопротезування – операція, у процесі якої пошкоджений суглоб повністю чи частково замінюють штучний аналог.

Вибір способу хірургічного лікування артрозу тазостегнового суглоба залежить від стадії патології, вираженості симптомів, віку та індивідуальних особливостей здоров'я пацієнта.

Експертна думка лікаря

Затягування в лікуванні артрозу кульшового суглоба призведе до тяжких наслідків.


Обмеження руху і біль закінчиться повною нерухомістю, що у більшості випадків веде до інвалідизації. Дуже важливо при найменших симптомах захворювання звертатися за допомогою до фахівців.


Витрати на лікування захворювання значно нижчі ніж постійні витрати на знеболення та догляд хворого родича.

Анатолій Кандзюба

Лікар ортопед-травматолог, професор

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація

При неускладненому перебігу захворювання відновлення після операції відбувається швидко: вже на наступний день пацієнт зможе самостійно пересуватися за допомогою допоміжних точок опори. Загальний термін реабілітації залежить від низки факторів:

  • віку та ваги пацієнта;

  • виду проведеного лікування;

  • вихідної тяжкості коксартрозу;

  • наявність інших захворювань.


У період відновлення необхідно ретельно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, не перевантажувати організм фізичними навантаженнями. Загальна тривалість реабілітації становить від 3 тижнів до 4 місяців.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page