top of page
дата оновлення:  22/09/2022

Каротидна ангіопластика та стентування

Каротидна ангіопластика та стентування сонних артерій — це процедури, які відкривають закорковані артерії для відновлення кровотоку до мозгу.. Їх часто проводять для лікування або профілактики інсультів.


Сонні артерії розташовані з обох боків вашої шиї. Це основні артерії, що постачають кров до вашого мозку. Вони можуть бути забиті жировими відкладеннями (бляшками), які сповільнюють або блокують кровотік до мозку. Ця патологія відома як захворювання сонної артерії, — що може призвести до інсульту.



Записатись на  консультацію до лікаря? >>>

Каротидна ангіопластика це процедура, що передбачає тимчасове вставлення та надування крихітної повітряної кульки в закорковану артерію, щоб розширити її для відновлення вільного проходження крові до вашого мозку.


Каротидну ангіопластику часто поєднують з іншою процедурою, яка називається стентуванням. Стентування передбачає розміщення невеликої металевої спіралі (стента) в закоркованій артерії. Стент допомагає відкрити артерію та зменшує ймовірність її повторного звуження.


Каротидна ангіопластика та стентування є відповідними методами лікування або профілактики інсульту, якщо:

  • У вас закорковування сонної артерії на 70% або більше, особливо якщо у вас був інсульт або симптоми інсульту, і ви недостатньо здорові, щоб пройти операцію — наприклад, якщо у вас серйозне захворювання серця, легенів або ви проходили сеанс опромінення пухлин шиї

  • Ви вже перенесли каротидну ендартеректомію та відчуваєте нове звуження після операції (рестеноз)

  • Місце звуження (стенозу) важкодоступне при ендартеректомії


У деяких випадках каротидна ендартеректомія може бути кращим вибором, ніж ангіопластика та стентування, щоб видалити накопичення жирових відкладень (бляшок), що закорковують артерію. Ви та ваш лікар обговорите, яка процедура для вас найбезпечніша.

Ризики

При будь-якій медичній процедурі можуть виникнути ускладнення. Ось деякі з можливих ускладнень каротидної ангіопластики та стентування:

  • Інсульт або мінікард (транзиторна ішемічна атака, або ТІА). Під час ангіопластики тромби, можуть розірватися та потрапити у ваш мозок. Під час процедури ви отримаєте препарати для розрідження крові, щоб зменшити цей ризик. Інсульт також може виникнути, якщо наліт з вашої артерії зміщується під час протягування катетерів через кровоносні судини.

  • Нове звуження сонної артерії (рестеноз). Головним недоліком каротидної ангіопластики є ймовірність того, що ваша артерія знову звузиться протягом кількох місяців після процедури. Для зниження ризику рестеноза розроблені спеціальні стенти з лікарським покриттям. Після процедури призначають препарати, що знижують ризик рестенозу.

  • Згустки крові. Згустки крові можуть утворюватися в стентах навіть через кілька тижнів або місяців після ангіопластики. Ці згустки можуть спричинити інсульт або смерть. Важливо приймати аспірин, клопідогрель (плавікс) та інші ліки точно за призначенням, щоб зменшити ймовірність утворення тромбів у вашому стенті.

  • Кровотеча. У вас може бути кровотеча в місці паху або зап’ястя, куди вставили катетери. Зазвичай це може спричинити синці, але іноді виникає серйозна кровотеча, що може вимагати переливання крові або хірургічного втручання.

Як проходить процедура

Каротидна ангіопластика вважається мініінвазивною (малотравматичною) процедурою, оскільки вона менш інвазивна, ніж хірургічне втручання. Ваше тіло не розрізане, за винятком дуже маленького надрізу в кровоносній судині в паху.

Більшість людей не потребують загальної анестезії та не сплять під час процедури. Однак деякі люди можуть не спати через наркоз і сонливість.


Підготовка.


Перед запланованою ангіопластикою ваш лікар переглядає вашу історію хвороби та проводить фізичний огляд. Ви також можете пройти один або декілька з наступних обстежень:

  • УЗД. Сканер проходить над сонною артерією, щоб отримати зображення за допомогою звукових хвиль звуженої артерії та потоку крові до мозку.

  • Комп’ютерна томографія (КТ). Ці обстеження забезпечують високодетальні зображення кровоносних судин за допомогою рентгенівського випромінювання з контрастною речовиною.

  • Каротидна ангіографія. Під час цього обстеження контрастний матеріал (видимий на рентгенівських променях) вводять в артерію, щоб краще побачити та дослідити кровоносні судини.


В операційній.


  • Вас відвезуть до рентген-операційної та розмістять на столі під ангіографом.

  • Ваш пах обробляють антисептичним розчином, а на тіло накладають стерильне поктриття.

  • Місцевий анестетик вводять у пах, щоб знеболити область втручання.

  • Невеликі електроди розміщують на грудях, щоб контролювати частоту серцевих скорочень і ритм серця під час процедури.


Під час процедури


Після седації ваш лікар робить прокол артерії, як правило, стегнової артерії в паховій області.


Процедуру ангіопластики та стентування включає в себе;


  • Невелика трубка (оболонка) поміщається в артерію. Потім катетер з балонним наконечником протягують через трубку до звуження сонної артерії під рентгенівським контролем. Ви не відчуєте, як катетер проходить через артерії, тому що всередині артерій немає нервових закінчень.


  • Через катетер в сонну артерію вводять контрастну речовину. Контрастний матеріал може викликати тимчасове відчуття тепла на одній стороні вашого обличчя. Контрастна речовина забезпечує детальний огляд звуженої артерії та кровотоку в мозку.


  • В артерію поміщають фільтр - нейропротектор. Фільтр, який називається емболічним захисним пристроєм, вставляється за межі звуження, щоб уловлювати будь-яке сміття, яке може відірватися від звуженої ділянки артерії під час процедури.


  • Наконечник балона вставляється в звужену ділянку і надувається, щоб відсунути бляшку вбік і розширити судину.


  • Невелику металеву сітчасту трубку (стент) можна помістити в щойно відкриту судину. Розширений стент забезпечує підтримку, яка допомагає запобігти повторному звуженню артерії. Стент може бути покритий препаратом, який повільно виділяється з часом, щоб запобігти рестенозу.


  • Фільтр, оболонка, катетер і балон видаляються. На невелике місце введення катетера чиниться тиск, щоб запобігти кровотечі.


Після завершення процедури ви лежите нерухомо в одному положенні, поки на це місце тиснуть, щоб зупинити кровотечу. Як правило, вам не накладають швів, але накладається пов’язка, щоб закрити місце невеликого розрізу.


Після процедури

Щоб уникнути кровотечі з місця введення катетера, необхідно кілька годин полежати відносно нерухомо. Ви будете або в реанімаційному відділенні, або в лікарняній палаті. Після процедури вам можуть зробити ультразвукове дослідження сонної артерії. Більшість людей виписують із лікарні протягом 24 годин після процедури.


Місце встановлення катетера може залишатися чутливим, набряклим і мати синці протягом кількох днів.


Можливо, вам доведеться уникати фізичних навантажень протягом 24 годин після процедури.

ПОРАДА ЛІКАРЯ

Якщо ви відчуваєте ви відчуваєте погіршення стану свого здоров'я не потрібно зволікати та займатись самолікуванням. 

Серцево-судинні захворювання мають високий показник інвалідизації та смертності.

Довіртесь професіоналам.

Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Павло Гиндич

Судинний хірург

Гиндич Павло_edited_edited.png
Результати

Для більшості людей каротидна ангіопластика та стентування збільшують кровотік через раніше заблоковану артерію та знижують ризик інсульту.


Зверніться за невідкладною медичною допомогою, якщо ваші ознаки та симптоми повертаються, наприклад, проблеми з ходьбою або розмовою, оніміння однієї сторони тіла або інші симптоми, подібні до тих, які ви мали до процедури.


Каротидна ангіопластика та стентування підходять не всім. Ваш лікар може визначити, чи переваги переважають потенційні ризики.

Оскільки каротидна ангіопластика є новішою за традиційну каротидну хірургію, віддалені результати все ще досліджуються. Поговоріть зі своїм лікарем про те, яких результатів ви можете очікувати та який тип спостереження потрібний після процедури.


Зміна способу життя допоможе вам зберегти хороші результати:

  • Не палити.

  • Знизьте рівень холестерину та тригліцеридів.

  • Підтримуйте здорову вагу.

  • Контролюйте інші захворювання, такі як діабет і високий кров'яний тиск.

  • Регулярно займайтеся спортом.

Пн-Пт
9:00-20:00
Субота за записом
Неділя - вихідний
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page