top of page

ГоловнаОтоларингологія › ЛОР - Захворювання

Паратонзилярний абсцес і все про нього

Загальна інформація

20210309_101608(0)_edited_edited.jpg

Паратонзилярним абсцесом називають запальний процес, що гостро розвивається в навколишньому піднебінні мигдалині клітковині. Запалення викликають стафілококові або стрептококові патогенні мікроорганізми. Найчастіше абсцес виникає на тлі гострого тонзиліту або як ускладнення хронічної форми захворювання. Абсцес, що протікає у легкій формі, характеризується болем та легкою набряклістю тканин. При важких формах розвивається сильний набряк, який може спровокувати труднощі при ковтанні, диханні, мовленні.

Види паратонзилярного абсцесу

За місцем розвитку запального процесу виділяють кілька форм паратонзилярного абсцесу.
• Передній (передньо-верхній) абсцес. Виникає здебільшого. Запалення локалізується між передньою піднебінною дужкою та верхньою областю мигдалини, звідки інфекція потрапляє у навколомиглинну клітковину.
• Задній абсцес. У цьому випадку гнійник розташовується між мигдаликом і задньою піднебінною дужкою.
• Нижній абсцес. Місце запалення знаходиться нижче за мигдалик, а абсцес не супроводжується яскраво вираженими симптомами.
• Бічний абсцес. Ця форма трапляється дуже рідко. Порожнина з гнійним вмістом знаходиться в тканині зовні від мигдалика. При бічному абсцесі великий ризик попадання гною в тканини шиї та грудної клітки.

Крім того, паратонзилярний абсцес може бути одно-або двостороннім. Найчастіше діагностують перший варіант.

Отоларингологи успішно лікують усі форми паратонзилярного абсцесу, застосовуючи різні методики залежно від клінічної ситуації.

Симптоми

Як правило, паратонзилярний абсцес розвивається на 3-5 добу після початку ангіни або загострення хронічного тонзиліту та в більшості випадків супроводжується яскраво вираженими симптомами, серед яких:
• сильний біль у горлі, який може віддавати у вухо чи зуби;
• відчуття грудки в горлі, утруднення при ковтанні навіть рідини;
• підвищення температури тіла до критичних цифр – 39–40°С;
• утруднення при відкритті рота внаслідок спазмів жувальних м'язів;
• біль у ділянці шиї при повороті або нахилі голови;
• збільшення підщелепних лімфовузлів з одного або з обох боків;
• загальне нездужання: біль голови, слабкість.

Записатись на  консультацію  >>>

Причини

Причини виникнення паратонзилярного абсцесу є широкими і встановлюються в кожному окремому випадку. Вони залежать від анамнезу захворювання пацієнта, способу життя, наявності шкідливих звичок тощо.

Діагностика

Щоб вибрати правильну тактику лікування, отоларингологи Центру проводять низку діагностичних процедур. Насамперед лікар вас огляне та збере докладний анамнез. Крім того, фахівець обов'язково проведе фарингоскопію та ларингоскопію. При підозрі на бічний абсцес може знадобитися виконання УЗД або КТ м'яких тканин шиї.

Методи лікування

Як правило, паратонзилярний процес підлягає обов'язковому хірургічному лікуванню. Лікарі застосовують найбільш ефективні методики, що сприяють швидкому одужанню та запобігають розвитку рецидиву. Вибір способу хірургічного втручання індивідуальний і ґрунтується на даних діагностики.

Хірургічне

Розтин паратонзилярного абсцесу. Ця процедура оптимальна на початковій стадії захворювання та найчастіше проводиться амбулаторно. Розтин виконується під місцевою анестезією. Лікар розсікає стінку гнійника та видаляє вміст порожнини. Потім розкриту порожнину ретельно промивають антисептичним розчином і за необхідності вшивають. Відразу після відтоку гною стан хворого значно покращується: знижується температура, слабшають болючі відчуття.
Абсцес-тонзилектомія. Комплексна операція, що передбачає одночасне розтин абсцесу і видалення піднебінних мигдаликів. Показаннями до такого хірургічного втручання можуть бути складні форми абсцесу, рецидиви захворювання, розвиток ускладнень, хронічний тонзиліт. Залежно від ситуації фахівець видаляє одну або обидві мигдалики. Якщо дозволяє ситуація, лікар спочатку розкриває абсцес, а потім проводить тонзилектомію. При утрудненому доступі до місця запалення спочатку може бути виконана тонзилектомія. Оперуючі оториноларингологи Центру практикують класичний спосіб видалення мигдаликів.
Хірургічне втручання проводиться під загальним знеболенням – наркозом. Спеціальним інструментом лікар січе тканини мигдалики і вшиває мигдаликову нішу. Для зниження крововтрати під час операції фахівці застосовують апарат «Сургітрон». Завдяки радіохвильовому випромінюванню коагулюються судини та прискорюється процес загоєння тканин.
Подбайте про своє здоров'я та довірте лікування паратонзилярного абсцесу професіоналам.
Вид оперативного втручання ЛОР-хірурги вибирають виходячи зі стадії захворювання та супутніх патологій:
• Розтин абсцесу. Амбулаторна операція, в ході якої оториноларинголог розсікає порожнину з гноєм, ретельно видаляє вміст та обробляє тканини дезінфікуючим розчином.
• Розтин абсцесу та тонзилектомія. Ця комплексна операція спрямована на видалення гнійного вмісту та піднебінних мигдаликів, що провокують розвиток запального процесу.

Консервативне

Консервативне лікування розглядається тільки як етап підготовки до хірургічного втручання.

Профілактика

На сьогодні не існує встановленого методу профілактики. Проходьте періодичні медичні огляди.

Експертна думка спеціаліста

Не варто зволікати з першими проявами будь-якого ЛОР-захворювання.

Звертайтесь до експертів, що нададуть вам необхідну допомогу.

Пам'ятайте - вчасне звернення запорука швидкого одужання.
Федорів Любомир_edited.png

Іван Салдан

лікар-отоларинголог

Реабілітація

Хірургічне лікування паратонзилярного абсцесу – процедура, яка не потребує тривалого перебування у стаціонарі. Якщо проводилося тільки розтин гнійника, під місцевою анестезією, то вже за кілька годин ви зможете вирушити додому. Якщо разом з видаленням абсцесу була виконана тонзилектомія, вас випишуть наступного дня.

Відновлення після хірургічного лікування триває 1-2 тижні. На цей період слід відмовитися від дуже гарячої чи холодної їжі та напоїв, алкоголю, куріння, теплових процедур у сфері шиї та горла. Після операції лікар призначить вам день контрольного візиту, щоб оцінити процес загоєння тканин.

bottom of page