%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%

Сонні артерії

Сонна артерія, це кровоносна магістраль, що відповідають за постачання крові до головного мозку, голови та обличчя. Ця артерія є парною та піднімається вертикально від грудної порожнини по обидві сторони шиї. Сонна артерія постачає кров в основну частину мозку, що відповідає за думки, мислення, рухи тощо.

Захворювання сонних артерій.

До голови та головного мозку повинна постійно постачатись кров насичена киснем та поживними речовинами. Захворюванням сонних артерій є їх закупорка в наслідок появи та розвитку атеросклеротичної бляшки (холестеринової). Така закупорка називається - стенозом сонних артерій.

Формування холестеринових бляшок в сонних артеріях це одна з форм системного атеросклерозу, що рідко зустрічається ізольовано. Як правило, атеросклероз поєднується з атеросклерозом аорти, коронарних артерій, артерій нижніх кінцівок.

Атеросклероз - це хронічне захворювання артерій. Більше про атеросклероз читайте тут >>>

Фактори ризику.

Сучасна медицина, на підставі численних досліджень, вважає головними пусковими механізмами прогресування атеросклерозу (збільшення розміру та кількості бляшок) певні фактори ризику, а саме:

 • куріння (найбільш небезпечний фактор);

 • гіперліпопротеїнемія (загальний холестерин> 5 ммоль / л, ЛПНЩ> 3 ммоль / л, ЛП (a)> 50 мг / дл);

 • артеріальна гіпертензія (підвищений артеріальний тиск) (систолічний АТ> 140 мм рт.ст. діастолічний АТ> 90 мм рт.ст.);

 • цукровий діабет;

 • ожиріння;

 • гіподинамія (малорухливий спосіб життя).

 

Якщо у Вас є один чи декілька перелічених факторів ризику, та при наявності «сімейного анамнезу» схильності до атеросклерозу, в стінках артерій поступово накопичуються холестеринові відкладення.

 

 

Головний мозок людини отримує кровопостачання від двох хребетних артерій і двох внутрішніх сонних. Звуження артерії більш ніж на 65% призводить їх пропускної здатності, що в свою чергу змінює локальні параметри кровотоку. Це все можна порівняти з течією води в руслі річки, а особливо в місцях звуження. В такому місці артерій відбувається збільшення тиску, завихрення, хаотичні, пульсуючі удари крові в стінку артерій. Такий кровотік призводить до мікротравм стінок судин, руйнування нестабільних бляшок і відриву її частинок. Частини бляшок, що рухаються по кровотоку до головного мозку застрягають у більш дрібних судинах, викликаючи ішемію ділянок головного мозку і приводячи до його загибелі.

 

Симптоми наявності атеросклеротичних бляшок в сонній артерії.

 

Симптоми наявності атеросклеротичних бляшок в судинах появляються дуже пізно і їх важко запідозрити так, як скарги різноманітні і непостійні. Для появи чіткої симптоматики повинні мати місце виражене звуження артерій.

 

Запідозрити наявність атеросклерозу сонних артерій необхідно при наявності факторів ризику описаних вище, а також захворювань серця і судин нижніх кінцівок.

 

Основними симптомами вважають:

 

1️⃣ Транзиторні ішемічні атаки, що виникають при попаданні дрібних фрагментів атеросклеротичної бляшки в невеликі судини головного мозку.

При такій атаці може бути:

 • тимчасові паралічі рук та/або ніг (від декількох хвилин до декількох годин);

 • порушення мови;

 • сліпота на одне око;

 • зниження пам'яті;

 • запаморочення;

 • непритомність.

 

Наявність транзиторної ішемічної атаки це перший сигнал до розвитку важкого інсульту найближчим часом і вимагає негайного звернення за медичною допомогою.

2️⃣ Гостре порушення мозкового кровообігу за ішемічним типом – стається в наслідок закриття (закупорки) великої гілки внутрішньої сонної артерії, яке призвело до загибелі нейронів та втрати головним мозком частини функцій.

Кожний третій випадок інсульту призводить до смерті. У більшості всіх випадків наступає важкий ступень інвалідизація пацієнта, що назавжди змінює його життя та життя його родичів.

3️⃣ Хронічна недостатність мозкового кровообігу - зниження кількості надходження крові в головний мозок через стеноз артерій. Зменшення кількості кровопостачання змушує клітини головного мозку перебувати в постійному голоді та напрузі всіх внутрішньоклітинних систем і міжклітинних зв'язків. Симтоми неспецифічні, це можуть бути шум в голові, запаморочення, миготіння «мушок» перед очима, хиткість при ходьбі та ін.

 

Операція на сонних артеріях.

 

На сьогоднішній день, на жаль, ще не існує ліків, здатних «розчинити» або ліквідувати бляшки в судинах. Наявні препарати можуть лише призупинити зростання атеросклерозу і зменшити ймовірність утворення тромбів. Основним і єдиним ефективним методом лікування звужень артерій є хірургічна операція на сонних артеріях.

 

Наукові дослідження довели ефективність профілактичних хірургічних методів в попередженні інсульту. В цьому випадку потрібно розуміти, що хірургічне втручання виконується при наявності суворих показань до операції, і не замінює собою лікування системного атеросклерозу.

 

Процес проведення операції на сонних артеріях.

 

 • Операція проводиться під місцевою, провідниковою анестезією на шиї в області сонної артерії. В цьому місці проводиться невеликий розріз (4-6 см).

 • Артерія відокремлюються від оточуючих структур (нерви, вени).

 • Проводиться перевірка стійкості головного мозку до тимчасового перекриття сонної артерії. Якщо головний мозок погано реагує на перекриття артерії - встановлюється спеціальний тимчасовий шунт, що забезпечує кровопостачання. Артерії перетискаються.

 • Внутрішню сонна артерія розтинають поперечно і зовнішній шар артерії вивертається. Атеросклеротична бляшка витягується з середини разом з внутрішнім шаром.

 • Проводиться ретельна очистка судини від залишків бляшки і зовнішній шар артерії повертається в попереднє положення.

 • Цілісність судини відновлюється безперервним швом.

 • Після завершення накладення шва з артерії випускається повітря і кровопотік відновлюється.

 • Після перевірки швів на герметичність і відсутність джерел кровотечі проводиться пошарове ушивання рани косметичним швом.

Показання до хірургічного лікування артерій визначає судинний хірург після проведення консультації, лабораторних та інструментальних досліджень.

 

Для успішного виконання операції і мінімізації ризику ускладнень, необхідна злагоджена взаємодія команди кардіолога, кардіохірурга та анестезіолога. В Клініці СИМБІОТИКА працює саме така команда професіоналів, готових допомогти кожному пацієнту в боротьбі з серцево-судинними захворюваннями.

Пройшовши консультацію судинного хірурга клініки ви отримаєте вичерпну інформацію про методи сучасної діагностики та лікування захворювань сонних артерій, визначте необхідність і терміни хірургічного втручання. Застосовувані сучасні технології, досвід наших фахівців допоможуть в позбавленні від звуження сонних артерій, профілактиці інсультів і збереженні активної і повноцінного життя.