
Пн-Пт
9:00-18:00
Пн-Пт
9:00-20:00
Запис online, це швидко та безпечно

Сонні артерії
Сонна артерія, це кровоносна магістраль, що відповідають за постачання крові до головного мозку, голови та обличчя. Ця артерія є парною та піднімається вертикально від грудної порожнини по обидві сторони шиї. Сонна артерія постачає кров в основну частину мозку, що відповідає за думки, мислення, рухи тощо.
Захворювання сонних артерій.
До голови та головного мозку повинна постійно постачатись кров насичена киснем та поживними речовинами. Захворюванням сонних артерій є їх закупорка в наслідок появи та розвитку атеросклеротичної бляшки (холестеринової). Така закупорка називається - стенозом сонних артерій.
Формування холестеринових бляшок в сонних артеріях це одна з форм системного атеросклерозу, що рідко зустрічається ізольовано. Як правило, атеросклероз поєднується з атеросклерозом аорти, коронарних артерій, артерій нижніх кінцівок.
Атеросклероз - це хронічне захворювання артерій. Більше про атеросклероз читайте тут >>>
Фактори ризику.
Сучасна медицина, на підставі численних досліджень, вважає головними пусковими механізмами прогресування атеросклерозу (збільшення розміру та кількості бляшок) певні фактори ризику, а саме:
-
куріння (найбільш небезпечний фактор);
-
гіперліпопротеїнемія (загальний холестерин> 5 ммоль / л, ЛПНЩ> 3 ммоль / л, ЛП (a)> 50 мг / дл);
-
артеріальна гіпертензія (підвищений артеріальний тиск) (систолічний АТ> 140 мм рт.ст. діастолічний АТ> 90 мм рт.ст.);
-
цукровий діабет;
-
ожиріння;
-
гіподинамія (малорухливий спосіб життя).
Якщо у Вас є один чи декілька перелічених факторів ризику, та при наявності «сімейного анамнезу» схильності до атеросклерозу, в стінках артерій поступово накопичуються холестеринові відкладення.
Головний мозок людини отримує кровопостачання від двох хребетних артерій і двох внутрішніх сонних. Звуження артерії більш ніж на 65% призводить їх пропускної здатності, що в свою чергу змінює локальні параметри кровотоку. Це все можна порівняти з течією води в руслі річки, а особливо в місцях звуження. В такому місці артерій відбувається збільшення тиску, завихрення, хаотичні, пульсуючі удари крові в стінку артерій. Такий кровотік призводить до мікротравм стінок судин, руйнування нестабільних бляшок і відриву її частинок. Частини бляшок, що рухаються по кровотоку до головного мозку застрягають у більш дрібних судинах, викликаючи ішемію ділянок головного мозку і приводячи до його загибелі.
Симптоми наявності атеросклеротичних бляшок в сонній артерії.
Симптоми наявності атеросклеротичних бляшок в судинах появляються дуже пізно і їх важко запідозрити так, як скарги різноманітні і непостійні. Для появи чіткої симптоматики повинні мати місце виражене звуження артерій.
Запідозрити наявність атеросклерозу сонних артерій необхідно при наявності факторів ризику описаних вище, а також захворювань серця і судин нижніх кінцівок.
Основними симптомами вважають:
1️⃣ Транзиторні ішемічні атаки, що виникають при попаданні дрібних фрагментів атеросклеротичної бляшки в невеликі судини головного мозку.
При такій атаці може бути:
-
тимчасові паралічі рук та/або ніг (від декількох хвилин до декількох годин);
-
порушення мови;
-
сліпота на одне око;
-
зниження пам'яті;
-
запаморочення;
-
непритомність.
Наявність транзиторної ішемічної атаки це перший сигнал до розвитку важкого інсульту найближчим часом і вимагає негайного звернення за медичною допомогою.
2️⃣ Гостре порушення мозкового кровообігу за ішемічним типом – стається в наслідок закриття (закупорки) великої гілки внутрішньої сонної артерії, яке призвело до загибелі нейронів та втрати головним мозком частини функцій.
Кожний третій випадок інсульту призводить до смерті. У більшості всіх випадків наступає важкий ступень інвалідизація пацієнта, що назавжди змінює його життя та життя його родичів.
3️⃣ Хронічна недостатність мозкового кровообігу - зниження кількості надходження крові в головний мозок через стеноз артерій. Зменшення кількості кровопостачання змушує клітини головного мозку перебувати в постійному голоді та напрузі всіх внутрішньоклітинних систем і міжклітинних зв'язків. Симтоми неспецифічні, це можуть бути шум в голові, запаморочення, миготіння «мушок» перед очима, хиткість при ходьбі та ін.
Операція на сонних артеріях.
На сьогоднішній день, на жаль, ще не існує ліків, здатних «розчинити» або ліквідувати бляшки в судинах. Наявні препарати можуть лише призупинити зростання атеросклерозу і зменшити ймовірність утворення тромбів. Основним і єдиним ефективним методом лікування звужень артерій є хірургічна операція на сонних артеріях.
Наукові дослідження довели ефективність профілактичних хірургічних методів в попередженні інсульту. В цьому випадку потрібно розуміти, що хірургічне втручання виконується при наявності суворих показань до операції, і не замінює собою лікування системного атеросклерозу.
Процес проведення операції на сонних артеріях.
-
Операція проводиться під місцевою, провідниковою анестезією на шиї в області сонної артерії. В цьому місці проводиться невеликий розріз (4-6 см).
-
Артерія відокремлюються від оточуючих структур (нерви, вени).
-
Проводиться перевірка стійкості головного мозку до тимчасового перекриття сонної артерії. Якщо головний мозок погано реагує на перекриття артерії - встановлюється спеціальний тимчасовий шунт, що забезпечує кровопостачання. Артерії перетискаються.
-
Внутрішню сонна артерія розтинають поперечно і зовнішній шар артерії вивертається. Атеросклеротична бляшка витягується з середини разом з внутрішнім шаром.
-
Проводиться ретельна очистка судини від залишків бляшки і зовнішній шар артерії повертається в попереднє положення.
-
Цілісність судини відновлюється безперервним швом.
-
Після завершення накладення шва з артерії випускається повітря і кровопотік відновлюється.
-
Після перевірки швів на герметичність і відсутність джерел кровотечі проводиться пошарове ушивання рани косметичним швом.
Показання до хірургічного лікування артерій визначає судинний хірург після проведення консультації, лабораторних та інструментальних досліджень.
Для успішного виконання операції і мінімізації ризику ускладнень, необхідна злагоджена взаємодія команди кардіолога, кардіохірурга та анестезіолога. В Клініці СИМБІОТИКА працює саме така команда професіоналів, готових допомогти кожному пацієнту в боротьбі з серцево-судинними захворюваннями.
Пройшовши консультацію судинного хірурга клініки ви отримаєте вичерпну інформацію про методи сучасної діагностики та лікування захворювань сонних артерій, визначте необхідність і терміни хірургічного втручання. Застосовувані сучасні технології, досвід наших фахівців допоможуть в позбавленні від звуження сонних артерій, профілактиці інсультів і збереженні активної і повноцінного життя.
-
Так, я хочу розпочати лікування і стати здоровим
-
Ні, в мене ще залишились запитання