Запис online, це швидко та безпечно

%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%

Атеросклероз артерій нижніх кінцівок

Атеросклероз - це хронічне захворювання артерій. 

 

Атеросклероз артерій нижніх кінцівок це захворювання, що характеризується формуванням атеросклеротичних бляшок в артеріях нижніх кінцівок, звуженням просвіту судин, порушенням кровообігу та ішемії (кисневим голодуванням) кінцівок при навантаженні, а потім і в спокої.

Причини.

 

Захворювання викликає важку недостатність кровообігу ніг, прирікає хворих на тяжкі страждання і позбавляє працездатності. Процес локалізується переважно у великих судинах (аорта, клубові артерії) або артеріях середнього калібру (стегнові, підколінні артерії).

Найбільш яскравою ознакою ішемії нижніх кінцівок є перемінна кульгавість, що характеризується появою болю, відчуттям оніміння і стиснення в м'язах ноги при ходьбі. Це відчуття примушує хворого зупинитися, після чого біль і стиснення поступово проходять, однак при поновленні навантаження біль повертається. Уражена нога зазвичай блідіше протилежної, холодна на дотик. Навіть невеликі пошкодження (подряпини, удари, потертості) гояться погано і можуть викликати утворення виразок. Відчуття оніміння і болі в спокої нерідко обумовлені також ішемією нервових стовбурів (ішемічний неврит). Тривалий перебіг захворювання призводить до розвитку гангрени і неминучої ампутації.

Саме аналіз характеру, тривалості та дистанції ходьби визначають ступінь ураження артерій. Біль змушує пацієнта зупинятися, чекаючи її зникнення. Без лікування захворювання продовжує прогресувати, що призводить до зменшення дистанції ходьби, обмеження фізичної активності пацієнта, неможливість вести звичний спосіб життя. На жаль, найбільш часто пацієнти пов'язують дані больові відчуття просто з м'язової втомою, зумовленої віком, або з венозними проблемами, визначаючи біль, як судому, таким чином відкладаючи звернення за медичною допомогою і поглиблюючи ступінь ураження артеріального русла. У важких випадках пацієнт не може пройти без зупинки і 10 метрів, але далі стає ще гірше: з'являються болі в спокої, спочатку проходять в вертикальному положенні, однак через невеликий проміжок часу болі стають постійними, прийом знеболюючих препаратів стає неефективний. Поступово просвіт артерії звужується, приводячи його до повного закриття. Доктора змушені констатувати, що пацієнти звертаються за мед. допомогою пізно, коли поразка кінцівок носить незворотній характер.

 

Фактори ризику.

 

  1. куріння;

  2. регулярне підвищення артеріального тиску;

  3. висока концентрація в крові загального холестерину і його складових;

  4. надмірна вага (ожиріння);

  5. малорухливий спосіб життя (гіподинамія);

  6. цукровий діабет;

  7. серцево-судинні захворювання у близьких родичів.

 

Захворювання судинного басейну нижніх кінцівок – загрозливий для життя стан, і в структурі смертності від серцево-судинних захворювань займає 3-е місце. Ця цифра зумовлена ​​розвитком такого важкого ускладнення, як гангрена кінцівки, часто призводить до необхідності виконання ампутації, а при високій ампутації летальність становить 25%. Поряд з цим необхідно відзначити і те, що 50% пацієнтів помирають протягом року без ампутації після постановки діагнозу "критичної ішемії".

 

Симптоми.

 

Зверніть увагу на наступні симптоми у себе або у своїх близьких:

 

  1. втома в литкових м'язах або м'язах стегон при проходженні 500 або менше метрів

  2. відчуття «свинцевої тяжкості» в ногах або болі в м'язах, яка змушує зупинитися при ходьбі

  3. зміни шкіри на гомілках у вигляді лущення, стоншування, випадання волосся.

 

Класифікація захворювання.

 

I стадія - початкові прояви стенозу - відчуття похолодання, мурашок, блідість шкірних покривів, підвищена пітливість, втома в литкових м'язах при тривалій ходьбі.

II А стадія - перемінна кульгавість - скутість, відчуття втоми і стискають болю в литкових м'язах, що виникають при ходьбі більше 200 м.

II Б стадія - перемінна кульгавість - скутість, відчуття втоми і стискають болю в литкових м'язах, що не дозволяють пройти більше 200 м.

III стадія - виражений біль в литкових м'язах у спокої без фізичного навантаження.

IV стадія - трофічні порушення, виразки, гангрена кінцівки.

 

Лікування облітеруючого атеросклерозу артерій нижніх кінцівок.

 

Консервативна терапія

На ранніх стадіях облітеруючого атеросклерозу артерій нижніх кінцівок показано консервативне лікування, яке обов'язково має бути комплексним, при цьому повинні бути виключені всі несприятливі фактори, що викликають спазм судин. Необхідною умовою успішного лікування є відмова від куріння (!). Першорядне значення надається фізичної активності. Хворі з перемінною кульгавістю повинні щодня ходити протягом 30-45 хв - це сприяє розвитку дрібних артерій, призводить до наростання м'язової сили і збільшенню пройденого без болю відстані.

 

При появі болю і стиснення в м'язах ніг пацієнт повинен зупинитися, а після зникнення цих відчуттів - продовжити ходьбу. Нерідко їзда на велосипеді або плавання переносяться значно краще, ніж ходьба (проте не замінюють її). Виконується корекція підвищення артеріального тиску, нормалізація рівня холестерину крові, рівня глюкози крові у хворих на цукровий діабет. Застосовуються препарати, що зменшують тонус дрібних судин, що підвищують гнучкість еритроцитів і перешкоджають утворенню тромбів в судинах. Застосовуються також фізіотерапевтичні та бальнеологічні процедури.

Показання до хірургічного лікування артерій визначає судинний хірург після проведення консультації, лабораторних та інструментальних досліджень.

 

Для успішного виконання операції і мінімізації ризику ускладнень, необхідна злагоджена взаємодія команди кардіолога, кардіохірурга та анестезіолога. В Клініці СИМБІОТИКА працює саме така команда професіоналів, готових допомогти кожному пацієнту в боротьбі з серцево-судинними захворюваннями.