Захворювання кровоносної системи

Атеросклероз

Атеросклероз - хронічне захворювання артерій еластичного і м'язово-еластичного типу, що виникає внаслідок порушення ліпідного обміну і супроводжується відкладенням холестерину і деяких фракцій ліпопротеїдів в судинах. Відкладення формуються у вигляді атероматозних бляшок. Подальше розростання в них сполучної тканини (склероз), і кальціоноз стінки судини призводять до деформації і звуження просвіту аж до облітерації (закупорки). Неможливо назвати одну єдину причину, що приводить до атеросклеротичної перебудови стінки артерії і формуванню атеросклеротичних бляшок.

Клінічні прояви атеросклерозу розпочинаються при звуженні будь-якої великої артерії більш ніж на 50%. Саме на цій стадії пацієнти починають відчувати прояви та відбувається звернення за медичною допомогою. Бляшки в сонних артеріях, в більшості випадках, розташовані в шийному сегменті артерії.

 

Визначення ступеня ураження сонної артерії відбувається шляхом порівняння місця звуження (стенозу) артерії по відношенню до нормального просвіту артерії, що знаходиться поза бляшкою.

Аневризма сонної артерії

Аневризма сонної артерії - це розширення судини на 50% і більше, від чого виникає ризик її розриву. Наявність аневризми підвищує ризик виникнення ішемічного і геморагічного інсульту.

 

Причини появи аневризми

  • вроджені дефекти будови судинної стінки і слабкість сполучної тканини

  • травми (наприклад, при оперативному втручанні)

  • високий артеріальний тиск

  • атеросклеротичні зміни і стану після видалення бляшки

 

Аневризми можуть бути мішечко-подібними, що представляють собою округлий мішечок, який сполучається з артерією, а також веретеноподібними (фузіформними) - має на увазі протяжне дифузне розширення стінки судини.

 

Можливі локалізації аневризми сонної артерії:

  • біфуркації загальної сонної артерії

  • внечерепного відділу внутрішньої сонної артерії

  • внутрішньочерепного відділу внутрішньої сонної артерії