Захворювання кровоносної системи

Атеросклероз

Атеросклероз - хронічне захворювання артерій еластичного і м'язово-еластичного типу, що виникає внаслідок порушення ліпідного обміну. ВІн супроводжується відкладенням холестерину і деяких фракцій ліпопротеїдів у судинах. Відкладення формуються у вигляді атероматозних бляшок. Подальше розростання в них сполучної тканини (склероз), і кальціоноз стінки судини, призводять до деформації і звуження просвіту аж до облітерації (закупорки). Неможливо назвати одну єдину причину, що приводить до атеросклеротичної перебудови стінки артерії і формування атеросклеротичних бляшок.

Клінічні прояви атеросклерозу розпочинаються при звуженні будь-якої великої артерії більш ніж на 50%. Саме на цій стадії пацієнти починають відчувати прояви та звертаються за медичною допомогою. Бляшки в сонних артеріях, у більшості випадків, розташовані в шийному сегменті артерії.

 

Визначення ступеня ураження сонної артерії відбувається шляхом порівняння місця звуження (стенозу) артерії  відносно нормального просвіту артерії, що знаходиться поза бляшкою.

Аневризма сонної артерії

Аневризма сонної артерії - це розширення судини на 50% і більше, від чого виникає ризик її розриву. Наявність аневризми підвищує ризик виникнення ішемічного і геморагічного інсульту.

 

Причини виникнення аневризми:

  • вроджені дефекти будови судинної стінки і слабкість сполучної тканини;

  • травми (наприклад, при оперативному втручанні);

  • високий артеріальний тиск;

  • атеросклеротичні зміни  після видалення бляшки.

 

Аневризми можуть бути мішечко-подібними, що представляють собою округлий мішечок, який сполучається з артерією, а також веретеноподібними (фузіформними) - протяжне дифузне розширення стінки судини.

 

Можливі локалізації аневризми сонної артерії:

  • біфуркації загальної сонної артерії;

  • позачерепний відділ внутрішньої сонної артерії

  • внутрішньочерепний відділ внутрішньої сонної артерії